Jakimi parametrami wytrzymałościowymi powinno cechować się drewno konstrukcyjne wysokiej jakości? Dowiesz się z tego artykułu. 

  • Klasa drewna konstrukcyjnego 

Decydując się na zakup drewna konstrukcyjnego, warto skonsultować swój wybór z wykonawcą. Z całą pewnością podpowie, czym powinno się charakteryzować drewno. 

Decydując się na zakup drewna dedykowanego do budowy konstrukcji domu najlepszym wyborem będzie drewno iglaste klasy C24. 

Klasa ta charakteryzuje się brakiem zgnilizny. Warto również zdecydować się na  drewno czterokrotnie strugane, dzięki czemu będzie jednakowo odporne na działanie szkodników, a także będzie posiadało większą odporność ogniową. 

W przypadku więźby dachowej lepiej natomiast sprawdzi się drewno konstrukcyjne klasy C24-C27, ponieważ im większa klasa naszego drewna konstrukcyjnego, tym większa również jego wytrzymałość. 

  • Dlaczego wilgotność drewna konstrukcyjnego ma znaczenie? 

Drewno konstrukcyjne powinno również charakteryzować się odpowiednimi parametrami, jeśli chodzi o jego wilgotność. Wynika to z faktu, że drewno zbyt wilgotne będzie bardziej podatne na zginanie, co negatywnie wpływa na nośność elementów konstrukcyjnych budynku. 

Najbardziej skuteczną metodą suszenia drewna jest metoda komorowa, która dodatkowo  sprawi, że na drewnie  nie będzie jednakowo pleśni, grzybów, czy zarodników owadów. Przyjmuje się, że wilgotność drewna konstrukcyjnego w zależności od  tego, w jakim celu zostanie użyte, powinna wynosić od 16 do 23%. 

Kupując drewno konstrukcyjne na budowę jak również inne materiały konstrukcyjne, nie powinno się oszczędzać i brać najtańszej dostępnej opcji.  

  • Drewno konstrukcyjne, a znak CE, 

Poszukując drewna do konstrukcji budynku, warto zdecydować się na te posiadające symbol CE, ponieważ  zyskamy w ten sposób pewność, że spełnia ono parametry techniczne w tym te dotyczące jego wytrzymałości.  

Zakup drewna posiadającego certyfikację sprawi, że zyskamy pewność, że będzie ono odpowiednie do wzniesienia naszej konstrukcji. 

Chcąc dokonać rozsądnego zakupu drewna konstrukcyjnego, należy  znać jego parametry techniczne, czy sposób łączenia.  

Dlatego dobrym pomysłem będzie udanie się do renomowanego tartaku w Łodzi z wybranym  przez nas projektem domu, co powinno nam ułatwić dobór odpowiedniego drewna. 

Co istotne zakupu drewna warto dokonywać z co najmniej 10% zapasem, ponieważ podczas budowy konstrukcji drewnianej jego część może ulec zniszczeniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *