Remont mieszkania – jak się do niego przygotować?

Generalny remont mieszkania to nie lada wyzwanie, zarówno od strony finansowej, jak i organizacyjnej. Jeśli do tego w mieszkaniu tym przebywamy na co dzień, niezbędne będzie właściwe zaplanowanie czasu remontu, ze względu na niedogodności w codziennym funkcjonowaniu, które mogą pojawić się podczas trwania prac. Podczas planowania remontu mogą pojawić się różnego rodzaju trudności, także ze znalezieniem fachowców. Z tego powodu odpowiednio wcześniej należy się rozejrzeć się za ekipą. Ważne również, aby materiały zostały zakupione we właściwym momencie i na czas, wówczas uda się uniknąć niespodziewanych kosztów dodatkowych. Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami, dotyczącymi remontu. 

 

Kiedy zaplanować remont? 

Niezwykle istotne jest to, kiedy robimy remont. Szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyprowadzenia się z mieszkania na czas remontu. Warto mieć więc świadomość, że najgorszą porą roku na remont jest zima. Większość prac remontowo-budowlanych, takich jak skuwanie kafelków, zdzieranie tynków czy wyburzanie ścian, wymagają regularnego wietrzenia pomieszczeń. Zimą nie należy również wykonywać prac związanych z wymianą instalacji wodnych i kanalizacyjnych, drzwi i okien. Te prace z pewnością przebiegną o wiele sprawniej podczas cieplejszych miesięcy. Zimą możemy ewentualnie zdecydować się na malowanie ścian lub układanie paneli.  

 

Niezwykle ważne jest również ustalenie kolejności prac, które planujemy wykonać. Jeśli planujemy samodzielne wykonanie prac, warto również wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Niezbędne będą z pewnością szlifierka kątowa Makita 230 oraz inne akcesoria.

 

 

 

Remont powinien rozpocząć się od najcięższych prac, takich jak wyburzenie ścian, skuwanie warstw podłóg oraz ścian. Zaleca się, aby prace remontowe zacząć od łazienki i kuchni, tak by jak najszybciej można było z nich korzystać. Podczas remontu warto również wykonać przegląd instalacji, by nie wracać później do ewentualnych zmian i ulepszeń.  

 

Wykonaj wstępny projekt 

Planują remont mieszkania musimy początkowo upewnić się, jakie prace są w ogóle możliwe do przeprowadzenia. Warto zorientować się w spółdzielni, jaki zakres prac możemy wykonać, które ścianki podtrzymują konstrukcję, a które są działowe i można z nich zrezygnować. W początkowej fazie remontu, warto również wykonać nawet wstępny, samodzielny projekt remontu, dzięki któremu łatwiej będzie nam określić ilość potrzebnych materiałów oraz budżet, jaki musimy przeznaczyć na remont.  

 

Zakup materiałów 

Kolejnym krokiem powinno być zrobienie dokładnej listy zakupów – zastanów się jakie materiały i sprzęt będą niezbędne do wykonania zaplanowanych prac remontowo-budowlanych. Skrupulatne sporządzenie listy potrzebnych produktów pozwoli choć częściowo określić koszty remontu. Początkowo warto określić bowiem wydatki, jakie nasz czekają. Lista zakupów pozwoli na wcześniejsze rozeznanie rynkowe, które umożliwi podjęcie różnego rodzaju decyzji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *