Lasery budowlane i ich wykorzystanie w budownictwie

Wytyczenie kątów prostych przy stawianiu ścianek działowych czy idealnie równe zawieszenie zdjęć na ścianach nie musi sprawiać problemów – wystarczy wykorzystać lasery budowlane.

 

  1. Lasery budowlane w budownictwie

  2. Lasery krzyżowe i liniowe

 

Laser budowlany z powodzeniem zastępuje poziomicę. Jest nowocześniejszy i praktyczniejszy w użytkowaniu, choćby ze względu na fakt, że nie trzeba go trzymać w ręce podczas dokonywania pomiarów, a więc pozostają one wolne i można nimi wykonywać inne czynności.

 

Lasery budowlane w budownictwie

 

Wiązka światła laserowego znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jednak w budownictwie ma znaczenie szczególne. Nowoczesne lasery budowlane są wygodne i proste w użyciu. Zostały wyposażone w trwałą i lekką obudowę, dzięki której urządzenie można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, a ergonomiczny kształt ułatwia pracę z tym sprzętem. Dodatkowym atutem jest czytelny i intuicyjny wyświetlacz.

 

Laser budowlany emituje wiązkę światła, która umożliwia praktyczne wytyczenie pionów i poziomów, a także ich styk pod kątem prostym. Można go więc używać zarówno do prac budowlanych, kanalizacyjnych czy wykończeniowych, np. przy układaniu płytek. Lasery umożliwiają również precyzyjne określenie odległości, a ich zasięg pracy sięga w przypadku podstawowych sprzętów od 4 do 10 m, natomiast w urządzeniach profesjonalnych, kilkadziesiąt metrów.

 

 

 

 

Lasery krzyżowe i liniowe

 

Szczególną popularnością wśród pomiarowych urządzeń laserowych cieszy się laser krzyżowy. Wiązki lasera układają się na kształt krzyża – emituje on nie jedną, a co najmniej dwie wiązki światła, dzięki czemu można go wykorzystywać do wyrównywania powierzchni w pionie i poziomie. Ułatwia on również wytyczenie kątów prostych, wieszanie szafek, osadzanie drzwi, czy kładzenie płytek.

 

Do prostych prac remontowych i budowlanych wykorzystuje się lasery liniowe. Emitują one jedną wiązkę światła, która po włączeniu urządzenia przebiega przez całe pomieszczenia i zatrzymuje się na pierwszej napotkanej przeszkodzie, np. na ścianie. W ten sposób wyznacza punkt, który znajduje się dokładnie na tej samej wysokości co punkt wyjściowy, co jest wykorzystywane na szeroką skalę w budownictwie.

 

W ofercie producentów dostępne są również inne rodzaje laserów, np. lasery rotacyjne. Używa się ich głównie do prac na dużych powierzchniach, np. podczas równania terenu placu lub parkingu, a także wewnątrz do równania podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *