Realizacja projektu w kilka tygodni oraz elastyczność inwestycji dla potrzeb klienta. To tylko część z wielu zalet budownictwa modułowego. Jest to rozwiązanie mobilne, które coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnej przestrzeni biurowej, sportowej, artystycznej czy nawet w szkolnictwie.

Obecnie kontenery modułowe są już synonimem nowoczesnego i szybkiego budownictwa, spełniającego wysokie normy budowlane oraz wymagania ochrony środowiska. Wszystko dlatego, że dają możliwość elastycznego łączenia poszczególnych modułów, efektywność kosztową inwestycji oraz szeroki potencjał zastosowania – mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax.

Ekspresowa budowa

Olbrzymią zaletą rozwiązań modułowych jest szybkość postawienia budynków, przy jednoczesnym zachowaniu standardów jakości i norm budowlanych.

Technologia modułowa pozwala na wyprodukowanie gotowych elementów (modułów) w fabryce i montaż na wskazanym terenie. Oznacza to, że czas potrzebny do postawienia budynku jest skrócony do minimum! Stosunkowe proste rozwiązania, takie jak poczekalnie, czy kasy, mogą być oddane do użytkowania w ciągu dwóch tygodni. Bardziej zaawansowane rozwiązania to kwestia raptem kilku tygodni – podkreśla prezes Touax.

Szybkie tempo montażu modułów wynika także ze szczegółowego omówienia potrzeb klienta w początkowej fazie projektowania inwestycji. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie odpowiednich elementów oraz zaproponowanie rozwiązań, które przełożą się na komfort użytkowania.

Elastyczność inwestycji

Dużą zaletą technologii modułowej jest także jej mobilność. Gdy przyjdzie taka potrzeba budynek można zarówno zmniejszyć, całkowicie zdemontować i przetransportować w inne miejsce, jak i zmienić jego przeznaczenie. Ponadto firma, decydując się na technologię modułową, ma możliwość wyboru różnych form finansowania inwestycji. W grę wchodzi nie tylko tradycyjny zakup modułów, ale również zakup z odkupem przez producenta, leasing oraz najem. Inwestor może wykonać kalkulację opłacalności inwestycji i wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Budownictwo modułowe nad Wisłą

W Polsce rozwiązanie modułowe także cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywa zarówno tymczasowych, jak i stałych obiektów. Pierwszą grupę stanowią głównie obiekty w służbie szeroko pojętej kultury. Podczas Gdynia Design Day’s w modułach swoje pomysły prezentują czołowi polscy designerzy. Warszawiakom dobrze znany jest Temat Rzeka. Letni klub budowany co roku z paru modułów. A w Poznaniu również nad rzeką, także latem stacjonuje najbardziej znany w Polsce przykład koncepcji architektury modułowej – KonteterArt, czyli klub, dom kultury, pracownie artystyczne i miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych w jednym miejscu. Drugą grupę obiektów, już stałych, można poznać na przykładzie Wrocławia, gdzie władze miasta zdecydowały się na budowę aż sześciu przedszkoli w technologii modułowej. Budynki stanęły w ciągu 3 miesięcy, do których przyjęto aż 950 dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *