Montaż odpowiedniej izolacji jest jedną z najważniejszych czynności, jakich powinniśmy się podjąć podczas planowania budowy lub generalnego remontu domu. Ocieplenie dachu jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie przez ten element konstrukcji ulatuje największa ilość ciepła z wnętrza. Termoizolacja powinna zostać starannie wykonana, aby uniknąć jakichkolwiek szczelin, przez które może się wydostać ciepłe powietrze lub napłynąć zimne.


Odpowiednie ocieplenie a pory roku

Właściwie wykonane ocieplenie dachu pozwala zaoszczędzić na wykorzystywanej energii. Podczas zimy przez dobrze zaizolowane zadaszenie nie wydostanie się ciepłe powietrze. Dzięki temu w domu będzie się utrzymywała stała temperatura, a my nie będziemy musieli martwić się o nieefektywne ogrzewanie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce także w czasie lata i upałów. Przez odpowiednie ocieplenie dach – lub w przypadku poddasza nieużytkowego strop – nie nagrzewa się. W domu nie będzie potrzeby uruchamiania wentylatorów, ponieważ i bez tego w pomieszczeniach będzie się dało odczuć lekki i kojący chłód.

Izolacja nie tylko termiczna

Na rynku istnieją różne materiały, służące do izolacji budynków. Jednym z nich jest wełna mineralna, produkowana pod marką ISOVER. Niektóre produkty, szczególnie wełna szklana w płytach i rolkach, oprócz funkcji izolacji termicznej posiadają również funkcję izolacji akustycznej. Kiedy na poddaszu domu planujemy urządzić swoją sypialnię lub pokój dziecięcy, oprócz odpowiedniej izolacji samego dachu, warto również zadbać o ocieplenie stropu. Jest to bardzo istotne i coraz częściej stosowane rozwiązanie. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się ciszą i komfortem podczas snu, czytania książki czy nawet oglądania telewizji.

Paroizolacja

Oprócz izolacji termicznej oraz akustycznej, istotna jest także izolacja paroszczelna. Dzięki jej odpowiedniemu wykonaniu jest możliwe całkowite wyeliminowanie kondensacji pary wodnej. To przez nią na ścianach i sufitach pomieszczeń rozwijają się grzyby i pleśń, a to z kolei może doprowadzić do różnych uciążliwych i niebezpiecznych schorzeń. Paroizolację zapewnią odpowiednie specjalistyczne folie, również produkowane przez ISOVER. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych folii zapewni się zdrowy klimat w pomieszczeniach oraz odpowiednią, optymalną wilgotność powietrza. Poza tym wilgoć nie będzie wnikała w elementy dachu, przez co cała konstrukcja będzie bardziej trwała.

Dach warto ocieplić z kilku prostych powodów. Przede wszystkim dzięki temu zaoszczędzimy wiele energii, którą możemy spożytkować w inny, lepszy sposób niż ogrzewanie lub ochładzanie powietrza. Poza tym ocieplenie to nie tylko izolacja termiczna, ale i akustyczna – prościej mówiąc, zapewniając jedno, zyskujemy również drugie. Dzięki właściwie zamontowanej termoizolacji nie musimy się też martwić o odprowadzanie pary, a tym samym o nasze zdrowie. Tak ocieplony dom będzie na pewno bezpieczny nie tylko dla nas, ale również naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *