Pomiary hałasu w miejscu pracy przeprowadzane są głównie w celu ustalenia poziomu narażenia ludzi na działanie hałasu na stanowiskach pracy oraz w innych miejscach przebywania pracowników. Wyniki pomiarów, które otrzyma się z takiego badania, porównuje się z wartościami określonymi w przepisach i normach. Służy to określeniu ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na hałas.
Pomiar hałasu najlepiej zlecić specjalistom z doświadczeniem (np. EKOLAB) i należy to robić przynajmniej raz na rok, jeśli wyniki ostatnich pomiarów osiągnęły poziom powyżej 0,5 dopuszczalnych wartości. Natomiast jeśli ostatnie pomiary osiągnęły poziom powyżej 0,1, ale nie przekroczyły 0,5 wartości dopuszczalnych, to pomiar hałasu należy przeprowadzić raz na dwa lata. Trzeba go również wykonać w każdym przypadku wprowadzenia zmiany w warunkach występowania hałasu.
Częstotliwość z jaką należy wykonywać pomiary hałasu została określona w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Do pomiaru wielkości charakteryzujących hałas należy stosować dozymetry hałasu lub całkujące mierniki poziomu dźwięku o klasie dokładności 2 lub więcej.
Pomiary wielkości hałasu w miejscu pracy możemy wykonać za pomocą dwóch metod: bezpośrednią i pośrednią.
Metoda bezpośrednia to ciągły pomiar narażonego na hałas pracownika i odczyt wielkości bezpośrednio z miernika, np. dozymetru hałasu lub całkującego miernika poziomu dźwięku. Metoda ta jest łatwa i nie wymaga wykonania skomplikowanych obliczeń. Może być stosowana przez ekipy pomiarowe, które posiadają małe doświadczenie bez ryzyka, że popełnią one znaczące błędy pomiarowe w przypadku hałasu nieustalonego. Wadą tego sposobu jest jego czasochłonność – pomiar dla jednego stanowiska trwa całą zmianę roboczą lub dłużej.
Metoda pośrednia jest pomiarem hałasu w czasie krótszym niż czas narażenia pracownika i polega na zastosowaniu odpowiednich zależności matematycznych do wyznaczenia wielkości określających hałas w miejscach pracy. Głównym problemem tego sposobu jest wyznaczenie poziomu narażenia na hałas, który odnosi się do ośmiogodzinnego, dobowego lub tygodniowego wymiaru czasu pracy. Chodzi tu o hałas, który w przeciągu zmiany roboczej jest hałasem nieustalonym.
Największym minusem metody pośredniej jest to, że jeśli nie do końca rozpoznamy charakter hałasu nieustalonego, możemy popełnić trudne do obliczenia błędy. Dlatego stosowanie tej metody poleca się doświadczonym ekipom pomiarowym (np. z firmy EKOLAB).
Ze względu na cel, metody pomiarów hałasu dzieli się na:
– metody pomiarów hałasu maszyn
– metody pomiarów hałasu w miejscach pracy
Metody pomiarów hałasu maszyn stosuje się gdy chcemy określić wielkości charakteryzujące emisję hałasu maszyn, które są rozpatrywane jako oddzielne źródła hałasu w ustalonych warunkach eksploatacyjnych i doświadczalnych. Wielkości te zgodnie z dyrektywami europejskimi to poziom mocy akustycznej lub poziom ciśnienia akustycznego emitowany na stanowisku pracy maszyny lub w innych określonych miejscach.
Metody pomiarów i oceny hałasu na stanowiskach pracy ludzi stosuje się jeśli chcemy ustalić stan narażenia na hałas w miejscu pracy i w innych określonych miejscach przebywania pracowników względem źródeł hałasu, niezależnie od ich rodzaju i liczby. Wyniki pomiarów hałasu służą przede wszystkim temu, żeby porównać istniejące warunki akustyczne z warunkami określonymi przez normy i przepisy higieniczne, a także żeby ocenić i wybrać planowane bądź realizowane przedsięwzięcia, które mają ograniczać hałas.