Kiedy deweloperzy zachodzą w głowę jak zdobyć klienta, oferując mu coraz to nowe promocje i prześcigając się w ciekawych projektach, wielu kupujących bacznie obserwuje nowinki budowlane i poszukuje mieszkania bardziej wymagającego, energooszczędnego. Czy w Polsce takie lokale powstają i czym wyróżniają się na tle innych inwestycji?

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania powinno wiązać się z analizą rynku, co za tym idzie wybraniem jednej, z dwóch opcji. Pierwszą jest nabycie tradycyjnego mieszkania, takich ofert na rynku deweloperskim nie brakuje, w każdym mieście. Drugą, jest wybór nowoczesnego, energooszczędnego lokalu. Z roku na rok wzrastają koszty związane z zużywaniem przez mieszkańców energii, regulują to między innymi przepisy Unii Europejskiej, które mają na celu zapobieganie zmianom klimatu. Mieszkania energooszczędne mają – w ogromnym skrócie – za zadanie zmniejszyć zużywaną energię, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu czy wysokich kosztów przearanżowania mieszkania, wszystko za sprawą nowoczesnego budowania. Średnio standardowe mieszkanie, o powierzchni 50 mkw., generuje 900 zł opłat rocznie za ogrzewanie i wentylację, w lokalach energooszczędnych ta kwota może zostać obniżona nawet do 455 zł.

Aby budynek był energooszczędny niezbędne jest spełnianie wymogów, które stawia Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Wśród licznych wymagań, szczególnie istotne jest kilka, na które warto zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności deweloperzy muszą dążyć do zmniejszenia strat ciepła wynikających z przenikania przez przegrody zewnętrzne. Aby uzyskać niskie czynniki przepływu ciepła, należy zastosować bardzo duże grubości materiału izolacyjnego. Istnieją także wytyczne dotyczące jakości i parametrów technicznych dla okien i drzwi. Głównie, oprócz określonego współczynnika infiltracji, muszą być one całkowicie szczelne, a także zamontowane tak, by zminimalizować mostki cieplne na połączeniu ościeżnica-ościeże. Okna w budynku muszą charakteryzować się wysoką przepuszczalnością energii promieniowania słonecznego, gdyż jest to kluczowe dla ogólnego bilansu. Jeśli chodzi o drzwi, nie tylko ich standard musi być odpowiedni, ale także wielkość ramy, co pozwoli nie dopuścić do dodatkowych strat. Kolejną kluczową kwestią jest układ wentylacji mechanicznej, który ma za zadanie nie tylko dostarczyć świeże powietrze, ale także usunąć te użyte wewnątrz budynku, przy maksymalnym ograniczeniu strat ciepła. Jak widać, aby kupić naprawdę energooszczędne mieszkanie, trzeba zapytać o wiele kwestii technicznych.

Aby obniżyć koszty zużycia energii, nawet o 50%, budynek musi spełniać wszystkie, wymienione powyżej kryteria jednocześnie – Przy ulicy Pięknej w Bydgoszczy wybudujemy 235 mieszkań o podwyższonym standardzie. Będą one spełniały wszystkie wymagania dotyczące budynków energooszczędnych. Pozwoli to obniżyć znacznie koszty zużycia energii, według naszych obliczeń – nawet o połowę – mówi Patrycja Haremska, z biura prasowego Doliny5Stawów, rozpoczęcie budowy osiedla zapowiedziane jest na końcówkę bieżącego roku.

Mieszkania od deweloperów, które spełniają wymogi lokali energooszczędnych wymagają zastosowania droższych rozwiązań. Nie wpłynie to jednak na cenę. Jak się okazuje – połączenie energooszczędności, dobrego projektu, a także innowacyjnych rozwiązań pozwala budować mieszkania niedrogie, a jednocześnie ciepłe i energooszczędne. Dodatkowo, kupujący starający się o kredyt w banku, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie mógł starać się o dofinansowanie w wysokości 11 000 do 16 000 zł, w zależności od standardu inwestycji.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *