Kiedy już myślisz o wyważaniu drzwi, wezwij lepiej fachowca

Wszelkiego rodzaju awarie mają to do siebie, że zdarzają się w najgorszym możliwym momencie. Wyobraźmy sobie, że  wracamy z pracy do domu, przyjeżdżamy z urlopu w środku nocy, pilnie musimy wrócić po coś do mieszkania, a zamek w drzwiach nie działa. Jak postępować w takich okolicznościach?

Najczęstsze przyczyny usterek

Dużo zależy tutaj od rodzaju zamka w drzwiach i tego jak długo jest eksploatowany. Przykładowo powszechnie używane zamki bębenkowe typu Yale mogą ulec awarii z powodu gromadzonych się przez lata w ich wnętrzu zanieczyszczeń. Powodują one zacięcie się bolców lub sprężyn, a tym samym niemożność przekręcenia zamka. Inną przyczyną problemów, a zarazem niepokojącym sygnałem jest uszkodzenie zamka spowodowane usiłowaniem włamania. Zablokowany zamek to także wynik mechanicznej usterki powstałej za sprawą jego niewłaściwego użytkowania. Powodem bywa używanie uszkodzonego klucza bądź zbyt gwałtowne otwieranie drzwi. Zdarza się, że uszkodzenie zamka powstało na skutek czyjejś złośliwości. Wśród spotykanych sposobów unieruchomienia zamka należy wymienić zalepienie otworu na klucz klejem lub też umieszczenie w środku cienkiego, twardego przedmiotu jak np. szpilki. Nieco inaczej jest z popularnymi zamkami antywłamaniowymi. Czasem przyczyna usterki zamka jest prozaiczna i łatwa do usunięcia. Bywa tak, że jakiś drobny obiekt utknie we wnętrzu wydrążonego klucza i wystarczy go stamtąd usunąć. Źródło usterki czasem jednak leży w samym wadliwie działającym mechanizmie zamka i w takim wypadku nie obejdzie się już bez interwencji fachowca. Zdarza się też, że zamek się zatnie gdy my będziemy wewnątrz mieszkania. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne drzwi antywłamaniowe wyposażone są w specjalne blokady. Jeżeli np. nieopatrznie przymkniemy drzwi, kiedy klucze będą w zamku z drugiej strony, bądź gdy przekręcimy zamek o jeden raz za dużo, wówczas spowodujemy ich zablokowanie. Bywa też, że zatrzaśnięciu ulegną drzwi samochodowe, podczas gdy kluczyki zaginęły lub zostały w środku auta. Blokada może być wynikiem wadliwego działania elektroniki zamka centralnego. 
 
Zamek nie działa. Co dalej?

W skrajnych wypadkach trafia się, że nieprzyjemny incydent przydarza się w nocy bądź podczas weekendu. Nie należy wówczas wpadać w panikę, gdyż pogotowie-zamkowe-3s.pl świadczy usługi 24 godziny na dobę. W ramach doraźnego rozwiązania problemu można spróbować wprowadzić do zamka, również za pomocą klucza, odrobinę tłustej substancji takiej jak smar bądź olej maszynowy. Dobry do tego celu będzie także specjalistyczny środek smarujący w sprayu, posiadający aplikator. Być może uda się w ten sposób odblokować mechanizm i zamek zadziała. Nawet jeżeli zabieg ten jednorazowo odniesie pozytywny skutek, zamek prawdopodobnie i tak jest uszkodzony i wymaga wymiany lub naprawy. Jeżeli problem zostanie zignorowany, sytuacja w przyszłości przypuszczalnie będzie się powtarzać, a wówczas nie otworzymy go bez pomocy ślusarza. Zdecydowanie nie warto samemu próbować otworzyć zamka za pomocą improwizowanych wytrychów, gdyż nie posiadając fachowej wiedzy spowoduje się jedynie pogorszenie stanu mechanizmu. Odradza się również drastyczne i radykalne rozwiązania takie jak rozwiercanie zamka czy wyważanie drzwi, gdyż koszty tak radykalnych działań będą znacznie większe niż usługa profesjonalisty z pogotowie-zamkowe-3s.pl. Fachowiec udzieli również porady czy zamek kwalifikuje się do naprawy, czy lepiej będzie go wymienić.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *