Wymiana okna to czynność, z którą prawie każdy właściciel mieszkania musi się zmierzyć. Wyjątkiem są oczywiście ci, którzy wprowadzili się do nowych domów/mieszkań, bowiem to oczywiste że zamontowane są w nich nowoczesne, szczelne okna.
Okno to jeden z podstawowych elementów każdego domu. Pomieszczenie bez okna na świat prawdopodobnie przyczyniłoby się do depresji szybciej niż strata całych oszczędności w kasynie. W wielu domach czy blokowiskach można jeszcze zobaczyć okna z epoki PRL. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło, także okna. Te, które są obecnie dziś na rynku cechuje nie tylko ładniejsza estetyka, ale przede wszystkim lepsza funkcjonalność i wytrzymałość. Nowoczesne okno będzie przede wszystkim energooszczędne, czyli lepiej zatrzyma ciepło w domu. A to z kolei oznacza oszczędności na ogrzewaniu. Kwestia wymiany starego okna na nowe powinno być więc tylko kwestią czasu i finansów. Pytanie – czy podejmujemy się wymiany okna samodzielnie? Czy zatrudniamy fachowców?
Jeśli kupujemy okna z montażem to praktycznie niczym się nie musimy martwić – pracownicy firmy przyjadą, zrobią odpowiednie pomiary, usuną stare okna i parapety oraz oczywiście wstawią nowe. Profesjonalistów poznamy także po tym, że po sobie posprzątają, co wcale nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza jeśli szukamy osób do wstawienia okien na własną rękę – np. z ogłoszenia albo z polecenia znajomych. W takim przypadku warto spisać umowę, zgodnie z którą zleceniobiorcy będą odpowiadać za ewentualne niedopatrzenia.
Zlecenie montażu okna jest nie tylko bardzo wygodne dla nabywcy, ale i bezpieczne. Wymiana okna nie jest bowiem łatwą sprawą, niedoświadczone osoby w tym temacie mogą łatwo popełnić błąd, a tym samym zepsuć całą inwestycję. Nawet poradniki w sieci mogą okazać się niewystarczające. No i samemu nie wstawimy okien, potrzebna jest do tego przynajmniej jeszcze jedna osoba.
Usługa fachowców jednak kosztuje, dlatego wiele osób decyduje się samodzielnie wstawić okna. Zanim jednak się na to zdecydujemy warto zastanowić się czy podołamy temu zadaniu. Pierwsza podstawowa czynność to poprawne pomiary. To od nich zależy czy zamontujemy okno poprawnie – jeśli otwory będą mniejsze od okna oczywiście będzie to niemożliwe. Z drugiej strony trzeba pamiętać, by zapewnić dylatację potrzebną do swobodnego odkształcania się okna oraz do wykonania podczas montażu prawidłowego połączenia okno-ściana. Po wykonaniu pomiarów należy oczyścić starannie otwór i usunąć wszelkie luźne fragmenty tynku i zaprawy niezwiązane trwale z murem. Wszystkie ubytki powinno się uzupełnić zaprawą tynkarską.
Następnym krokiem jest przygotowanie okna do zamocowania. W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na dyble czy kotwy (szeroki wybór znajdziemy w sklepie www.simteq.pl) powinny być one rozmieszczone w odstępach nie większych niż 70 cm na obwodzie całego okna. Jeden element mocujący trzeba umieścić w rejonie zawiasów. Następnie umieszczamy ramę okna w ościeżu, pamiętając, by zachować właściwą szczelinę dylatacyjną. Kolejnym krokiem jest montaż mechaniczny i nakładanie pianki. Warto korzystać w tym przypadku ze sprawdzonych produktów, np. tych dostępnych w sklepie www.simteq.pl.
Zanim użyjemy pianki montażowej do wypełnienia szczeliny między ramą okna a ościeżem warto zwilżyć mur wodą. Piankę nakładamy od dołu do góry, a po zastygnięciu obcinamy jej nadmiar. Potem zostaje już tylko zamontowanie skrzydeł i regulacja.
Wymiana okna to zadanie wymagające odpowiedniej wiedzy i umiejętności dlatego warto dobrze się zastanowić czy chcemy zaoszczędzić i samemu to zrobić. W przypadku błędów stracimy dwa razy…
grafika: pixabay.com