W maju obchodzimy pierwszy mały jubileusz nowego mostu: mija właśnie sześć miesięcy od chwili rozpoczęcia budowy. Torunianie mają co świętować, bo nowa przeprawa z dnia na dzień rośnie w oczach!

Kiedy 5 listopada ubiegłego roku w samo południe wbito symboliczną pierwszą łopatę, zaczęliśmy odliczać 32 miesiące, które dzieliły nas od chwili wybudowania mostu.

Po półrocznych pracach trasa mostowa „wyszła” już z ziemi, a inwestycja jest realizowana zgodnie z założeniami.

Na budowie zużyto już 800 ton asfaltu, 650 m3 tzw. „chudego” betonu oraz 1216 pali prefabrykowanych. Przy pracy używanych jest kilkadziesiąt sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego, a zatrudnionych jest już ponad sto osób.

Zakończono już większość prac przygotowawczych do właściwej budowy. Wyznaczone i uporządkowane zostały place budowy po obu stronach Wisły. Wyburzono budynki, wycięto drzewa i wywieziono gruz. Wybudowano drogi technologiczne, którymi na place budowy dowożone są materiały i ciężki sprzęt oraz założono tzw. osnowę geodezyjną, czyli sieć punktów odniesienia niezbędnych przy pracach w terenie.

Trwa budowa kanalizacji, gazociągów, likwidacja torowisk, zdejmowanie humusu i przebudowa dróg. Robotnicy kończą usuwanie kolizji i przebudowę sieci energetycznych, wodnych, gazowych i teletechnicznych. Od kwietnia stopniowo wprowadzana jest tymczasowa organizacja ruchu drogowego.

Kończą się testy statyczne i dynamiczne konstrukcji palowych, które udźwigną przyszłe podpory estakad. Po zakończeniu budowy nabrzeży rozpocznie się też usypywanie sztucznej wyspy w nurcie Wisły, gdzie stanie centralna podpora mostu.


Postępy budowy mostu śledzą na bieżąco mieszkańcy miasta, prasa lokalna, ogólnopolska i branżowa. Rękę na pulsie trzymają władze samorządowe, a co jakiś czas budowę odwiedzają też przedstawiciele władz centralnych. Dzięki kamerze internetowej, profilu  na Facebooku oraz internetowym serwisom informacyjnym toruński most zagościł online. Inwestycja jest też prezentowana na najważniejszych miejskich wydarzeniach: najbliższą okazją będzie czerwcowe Święto Miasta. Najlepiej jednak świadczą o dodatnim bilansie półrocza budowy pozytywne opinie Torunian, którzy ze zrozumieniem i sympatią kibicują budowie.

źródło: PR

budowa nabrzeża – bazy startowej dla budowy sztucznej wyspy na Wiśle – prawy brzeg


prawy brzeg – barka sprowadzona z Danii do pogłębiania i budowy sztucznej wyspy


prawobrzeżny plac budowy mostu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *