Geologia w praktyce: Zastosowania amfibolitu w budownictwie i inżynierii

Amfibolit jest bardzo często wykorzystywany zarówno w budownictwie, jak i w inżynierii. Nieprzypadkowo popyt na wydobycie tej skały jest w naszym kraju tak wysoki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym tego, jakie zastosowanie odnajduje amfibolit w budownictwie oraz w inżynierii. 

Czym jest amfibolit?

Amfibolit to inaczej skała metamorficzna, która charakteryzuje się barwą ciemnozieloną, ciemnoszarą, czarną, bądź też brunatnawą. Powstaje ona w wyniku wietrzenia. Wietrzenie natomiast jest rozpadem mechanicznym oraz chemicznym skał, który zachodzi wskutek działania zarówno powietrza, jak i wody oraz energii słonecznej i organizmów. Amfibolit jest skałą masywną i bardzo zwięzła, a jego tekstura jest raczej uporządkowana. Za sprawą swoich właściwości to właśnie amfibolit odnajduje szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w inżynierii. 

Amfibolit w budownictwie oraz inżynierii

Jeżeli chodzi o zastosowanie w budownictwie, amfibolit przeznaczony jest na przykład do budowy dróg, a także linii kolejowych. To również doskonałe kruszywo do mieszanek bitumicznych oraz powierzchniowych utrwaleń stosowanych między innymi na drogach oraz lotniskach i innych powierzchniach, które są przeznaczone do ruchu. Na uwagę zasługuje bowiem fakt, że amfibolit wykazuje wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym wykorzystując tę skałę metamorficzną, inwestorzy mają pewność trwałości tego, co zbudują. 

Opisywane kruszywo ma właściwości, które kwalifikuje je do zastosowania w betonach wysokich marek. W związku z tym jego wykorzystanie jest planowane bardzo często na etapie opracowywania produktów. W inżynierii szczególne znaczenie ma fakt, że amfibolit o odpowiednim pochodzeniu nie odbiega swoją jakością od kruszyw bazaltowych, melafirowych, granitowych, a także kwarcytowych. Najbardziej renomowane marki odpowiedzialne za produkcję betonu uwzględniają zatem jego właściwości. 


Jednym z najlepszych miejsc, w których można pozyskać amfibolit, jest na przykład Kopalnia w Piławie Górnej. Za jego wydobycie odpowiada Grupa PGS. Firma specjalizuje się bowiem w produkcji wysokojakościowych kruszyw pozyskiwanych z najlepszych złóż. Zajmuje się ona wydobyciem nie tylko amfibolitów, ale również migmatytów. Wszystkie te kruszywa charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami fizyko-mechanicznymi. Nieprzypadkowo zatem odnajdują szerokie zastosowanie w budownictwie oraz inżynierii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *