Czytanie projektu domu – na co patrzeć?

Projekt domu jest podstawowym dokumentem potrzebnym do jego wzniesienia. To w nim znajdują się najważniejsze informacje na temat budynku. Jak czytać projekt budowlany domu jednorodzinnego?

Jak czytać projekt domu?

Czy czytanie dokumentacji technicznej zarezerwowane jest tylko dla architektów? Obecnie informacje w projekcie budynku może odczytać każdy, kto ma podstawową wiedzę w tym zakresie.

Aby czytać dokumentację jak projekty domów, należy przede wszystkim poznać kilka ważnych terminów oraz zapoznać się z rzutami i przekrojem budynku wraz z legendą.

Najważniejsze terminy w projekcie domu

Aby odszyfrować informacje znajdujące się w projekcie, należy poznać kilka kluczowych definicji. Jak czytać projekt budowlany? Poniżej znajdziesz najważniejsze terminy występujące w gotowych i indywidualnych projektach domów.

– Powierzchnia zabudowy – jest to powierzchnia terenu, jakiej potrzebuje budynek w stanie wykończonym.
– Powierzchnia netto – mierzona na poziomie podłogi po wykończeniu ścian.
– Powierzchnia użytkowa – powierzchnia odpowiadająca celom oraz przeznaczeniu budynku, odnosi się do powierzchni każdej kondygnacji netto.
– Powierzchnia całkowita – suma wszystkich kondygnacji budynku, a także poddasza, tarasu, pomieszczeń technicznych. Mierzona jest po obrysie zewnętrznym budynku.

Rzuty i przekroje projektu domu

Ponadto projekty domów uwzględniają ich rzuty i przekroje budynków. Z nich można dowiedzieć się więcej o wielkości i kształtach pomieszczeń, rozmieszczeniu otworów okiennych i drzwiowych, położeniu schodów, a nawet zastosowanych do budowy materiałach.

poznaj – Postaw na własny dom. Co zyskujemy podejmując decyzję o budowie?

Przy rzutach i przekrojach powinny znaleźć się legendy, które odnoszą się do zastosowanych symboli i materiałów.

Niektóre projekty domów, zwłaszcza projekty gotowe, mogą także zawierać przykładowe aranżacje pomieszczeń, między innymi rozmieszczenie mebli wypoczynkowych, kuchennych, szafek, stołów, krzeseł, wyposażenia łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *