Pełną parą ruszyły prace przy budowie sztucznej wyspy na Wiśle. To na niej stanie centralna podpora mostu w nurcie rzeki. Podpory brzegowe powstają równolegle na prawym i lewym brzegu Wisły.
Trwa wbijanie ścianek szczelnych w dno. Przygotowane na brzegu stalowe elementy zostały przetransportowane z nabrzeża. Obecnie pracownicy Strabaga zagłębiają je z pokładu barki w dno Wisły, tworząc w ten sposób stalową konstrukcję przyszłej wyspy. Po wbiciu wszystkich ścianek uzyskają rodzaj rynny, z której będzie można odpompować wodę
i zasypać do środka materiał budowlany. Po usypaniu wyspy powstanie na niej trzeci, tymczasowy plac budowy nowego mostu.
Prawobrzeże
W okolicach pl. Daszyńskiego trwają równolegle prace przy podziemnych systemach instalacji: gazowej przy budynku zakładów Nestle-Pacific i ciepłowniczej na ul. Żółkiewskiego i Wschodniej w kierunku Świerkowej. Robotnicy kontynuują też budowę sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej.
W ubiegłym tygodniu przełożyli kolizyjne światłowody przy ściankach szczelnych tuneli
i przyłączyli kable w ciągu ulic Żółkiewskiego i Wschodniej.
Montują też zbrojenie i tzw. „szalunek” (czyli nadawanie za pomocą formy – najczęściej drewnianej – odpowiedniego kształtu) ławy fundamentowej podpory P5.
Lewobrzeże
Na ławach fundamentowych po lewej stronie Wisły robotnicy prowadzą z kolei głównie prace zbrojeniowe. Trwa tu też docelowe palowanie, a na ulicy Lipnowskiej – wykonywanie betonowych obrzeży.
Na Rudackiej powstaje wodociąg. W okolicy ulicy Dwernickiego budowlańcy zdejmują warstwę humusu, a na Rondzie Łódzka powstaje kolejna warstwa nasypu.
Liczba fachowców zaangażowanych w budowę przeprawy i nowej trasy mostowej to już ponad 200 osób. Przy pracy wykorzystywanych jest kilkadziesiąt sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego, a dodatkowo także motorówka i sprowadzona ze Skandynawii barka, umożliwiające prace przy budowie sztucznej wyspy.
źródło: PR