Nowoczesny design, wysoka jakość i przede wszystkim funkcjonalność – to najważniejsze cechy łazienki, która – jak się okazuje – jest najrzadziej modernizowanym pomieszczeniem w domu. Wybierając jej wyposażenie, należy więc rozważyć, jakie sprzęty pozwolą optymalnie dostosować przestrzeń do wymagań domowników i czy wśród nich nie powinien znaleźć się mniej oczywisty element jak bidet.
W krajach Europy Południowej – na przykład we Włoszech, około 95% gospodarstw domowych jest wyposażonych w bidet. W obliczu panujących tam wysokich temperatur, nie dziwi chęć zachowania osobistej higieny. Jaką popularnością cieszy się to wyposażenie w naszym kraju? Wedle badań przeprowadzonych prze Homebook.pl, ten rodzaj ceramiki posiada zaledwie 17% Polaków. Tymczasem okazuje się, że tego typu sprzęt ma wiele zalet, a jedynym ograniczeniem dla jego zainstalowania może być niewystarczająca ilość miejsca. Przeszkodą nie musi być nawet koszt tego rodzaju urządzeń, bowiem ceny bidetów zaczynają się już od około 300 zł.
Bidet dla każdego
Bidet zapewnia nam przede wszystkim większy komfort funkcjonowania w przestrzeni łazienkowej, umożliwiając szybkie i wygodne wykonanie czynności higienicznych wokół stref intymnych. Dla osób, których skóra wrażliwa jest na wszelkie obtarcia i odparzenia, możliwość skorzystania z urządzenia po wizycie w toalecie to również sposób na uniknięcie uciążliwych podrażnień. I nie dotyczy to wyłącznie dzieci czy osób starszych, ale większości z nas – szczególnie w okresie letnim, gdy wysokie temperatury sprawiają, że częściej odczuwamy potrzebę odświeżenia.
Okazuje się jednak, że posiadanie bidetu niesie ze sobą jeszcze inne korzyści i udogodnienia. Przede wszystkim w domach, gdzie mieszkają osoby starsze, tego rodzaju sprzęt pozwala łatwiej zadbać o ich higienę nawet pomimo ograniczeń ruchowych. Duże znaczenie w tej kwestii ma odpowiednio dobrana armatura, wyposażona w napowietrzacz umożliwiający sterowanie kierunkiem strumienia. Pozwoli to dostosować kąt padania wody do przyjętej przez użytkownika pozycji. Wśród alternatywnych zastosowań bidetu wyróżnia się również możliwość odświeżenia stóp czy wygodne umycie niewielkich zwierząt domowych. Przydaje się on także podczas domowych porządków, ułatwiając sprawne i wygodne napełnienie wiadra wodą.
Zwróć uwagę na montaż
Wbrew pozorom nie jest to jednak sprzęt przeznaczony wyłączenie do bardzo dużych łazienek, ponieważ wymiarami nie odbiega od tradycyjnej miski podwieszanej. – Podobieństwo jest również widoczne w zakresie montażu. Bidet powinien być mocowany na ten samej wysokości – ok. 42 cm, z uwzględnieniem 20 centymetrowej przestrzeni po bokach i wolnego miejsca o szerokości ok. 60-70 cm z przodu, co ułatwi siadanie i wstawanie – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Należy także pamiętać, by bidet i miskę instalować w bezpośrednim sąsiedztwie, zwiększając tym samym komfort użytkowania – dodaje ekspert. Decydując się na zakup takiego zestawu, warto wybierać obydwa elementy z jednej kolekcji danego producenta ceramiki. W ten sposób unikniemy estetycznego niedopasowania pod względem odcienia powłoki czy wzorniczych detali.
Rozwiązanie dla małych łazienek? Bidetta!
Tym, dla których przeszkodę w montażu bidetu stanowi zbyt mała ilość wolnej przestrzeni, a nie chcą rezygnować z rozwiązania sprzyjającego dbaniu o higienę intymną, warto polecić bidettę. – Konstrukcja tego typu wyposażenia stanowi połączenie tradycyjnej baterii umywalkowej oraz osobnego natrysku typu bidetta z długim wężem – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – To właśnie ten element – wąż łączący źródło wody z rączką natrysku, umożliwia dotarcie ze strumieniem do miski podwieszanej, w której można wygodnie się podmyć. Przełączenie wody z baterii na rączkę w dowolnym momencie umożliwia specjalny przycisk – dodaje ekspert. Podobnie jak w przypadku klasycznego bidetu, także natrysk bidetta ułatwi wykonywanie łazienkowych czynności takich jak opłukanie brudnych butów, odświeżenie stóp, napełnienie wiadra wodą czy spłukanie środków czystości z mytej toalety. Rozwiązanie to jest również polecane do wnętrz, z których korzystają osoby niepełnosprawne lub mające problemy ze swobodnym poruszaniem się, bowiem nie wymaga przemieszczania się pomiędzy dwoma sanitariatami w celu wykonania czynności higienicznych.