Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe na Targach Infrastruktura

Rezultaty nowatorskiego projektu „Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe” (AIBDiM) będą przedstawiać eksperci podczas konferencji Instytutu Badawczego Dróg i Mostów organizowanej na Targach Infrastruktura 2011. Projekt zakładał opracowanie i wdrożenie wyjątkowej konstrukcji w postaci aktywnej inteligentnej bariery, którą będzie można wykorzystać na mostach, w tunelach i punktach niebezpiecznych na drogach, by zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu. IX Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej Infrastruktura 2011 odbędą się w dniach 15-17 listopada w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

W ramach projektu AIBDiM została opracowana nowa bariera drogowa, która w inteligentny sposób aktywnie dostosowuje poziom absorpcji energii uderzenia do pojazdów o różnej masie. Dzięki zastosowaniu systemu wykrywania siły uderzenia, który wyzwala odpowiednią reakcję bariery w chwili zderzenia, zmniejszają się negatywne skutki wypadku, w tym stopień obrażeń jego uczestników. W barierze wykorzystano również system automatycznej informacji o zdarzeniu, który pozwoli zmniejszyć czas reakcji służb ratowniczych na wypadek. Do wykonania unikatowej konstrukcji zastosowano nowoczesne materiały oddziałujące na strukturę i układ bariery, dzięki czemu może się zwiększyć bezpieczeństwo osób, które są wewnątrz pojazdu. W projekcie AIBDiM po raz pierwszy na świecie w barierze drogowej zastosowano rozwiązanie mechatroniczne łączące elektronikę, mechanikę, inżynierię materiałową, zaawansowane modelowanie komputerowe oraz techniki komunikacyjne (ICT).

– Projektowi inteligentnej bariery, nad którym pracuje Instytut Badawczy Dróg i Mostów, przyświeca szczytna idea zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Właśnie poprzez działania związane z unowocześnianiem infrastruktury drogowej, a także przez wprowadzanie aktywnych systemów bezpieczeństwa chcemy zrealizować ambitny cel, jaki postawiła przed nami Komisja Europejska, a mianowicie zredukowanie liczby śmiertelnych wypadków drogowych o 50%. Zastosowanie  inteligentnej bariery w miejscach, które sprzyjają kolizjom wszelkiego kalibru, pozwoli zwiększyć ochronę zdrowia, a nawet życia ludzi. Cały projekt ma także duże znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż bariera, zmniejszając skalę zniszczeń podczas wypadków, ogranicza częstotliwość wycieków produktów ropopochodnych. O tych pozytywnych efektach naszej pracy i planach ich wdrożenia będziemy mówić podczas konferencji organizowanej na Targach Infrastruktura – mówi prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
 
Plan konferencji
Konferencja poświęcona projektowi AIBDiM odbędzie się 16 listopada 2011 r. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania eksperci z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zaprezentują rezultaty projektu Aktywne Inteligentne Bariery Drogowe i Mostowe. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się również, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w monitorowaniu i sterowaniu aktywną barierą drogową. Omówiona zostanie też kwestia nowoczesności tego rozwiązania na tle dotychczas stosowanych konstrukcji oraz praktyczne możliwości wykorzystania rezultatów projektu w zastosowaniach komercyjnych.

– Targi Infrastruktura to wydarzenie, które gromadzi osoby ściśle związane z branżą budowlaną i drogową. Co roku gościmy na targach przedstawicieli władz, instytucji rządowych i samorządowych czy też inwestorów budowlanych z Polski i zagranicy, którzy mogą w jednym miejscu zapoznać się z kompleksową ofertą wystawców w zakresie infrastruktury miejskiej i drogowej, a także nawiązać cenne kontakty biznesowe. Ponadto dzięki licznym konferencjom i szkoleniom Targi Infrastruktura to doskonała okazja, by zgłębić wiedzę na temat rynku i poznać najnowsze rozwiązania infrastrukturalne – mówi Urszula Potęga, prezes zarządu MT Targi, organizatora Targów Infrastruktura.
 
Przegląd ofert dla branży
Na Targach Infrastruktura kompleksowe oferty zaprezentują firmy wykonawcze i usługowe, producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń budowlanych, kruszyw czy surowców wykorzystywanych do budowy dróg i autostrad. Nie zabraknie również propozycji dostawców rozwiązań, technologii i osprzętu z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania ruchem drogowym w tym oznakowania pionowego i poziomego. Zwiedzający będą mieli również okazję zapoznać się z propozycjami projektantów, firm zajmujących się architekturą zieleni oraz wyposażeniem obiektów użyteczności publicznej.

Patroni i partnerzy
Honorowy patronat nad Targami Infrastruktura 2011 objął Minister Infrastruktury oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, a patronat merytoryczny – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wydarzenie organizowane jest również we współpracy z Sejmową Komisją Infrastruktury, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, Ogólnopolską Izba Gospodarczą Drogownictwa, Stowarzyszeniem Inteligentne Systemy Transportowe ITS Polska, Polskim Kongresem Drogowym, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Województw RP.

Uczestnictwo w targach jest bezpłatne po dokonaniu rejestracji na targi za pośrednictwem strony www.infrastruktura.info/rejestracja lub na miejscu w godzinach otwarcia imprezy. Więcej informacji na temat Targów Infrastruktura 2011 oraz konferencji dot. projektu AIBDiM znajduje się na stronie www.infrastruktura.info.

***
Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej INFRASTRUKTURA są organizowane we współpracy z instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz czołowymi organizacjami branżowymi. Targi Infrastruktura gromadzą zarządców dróg miejskich, powiatowych, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz inwestorów branżowych z Polski i zagranicy, reprezentantów firm wykonawczych, projektowych i konsultingowych oraz przedstawicieli instytutów badawczych i uczelni. Targi Infrastruktura stanowią platformę do poznania rozwiązań stosowanych w budowie i modernizacji obiektów infrastrukturalnych oraz do nawiązania bezpośrednich kontaktów z podmiotami oferującymi produkty i usługi w tym zakresie.
Tradycje Targów Infrastruktura sięgają 1995 r. Do 2002 r. były organizowane przez MT Polska pod nazwą Roads and Traffic Poland, a w kolejnych latach odbywały się już jako Międzynarodowe Targi Infrastruktury Miejskiej i Drogowej INFRASTRUKTURA. Od 2009 roku organizowane są w nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56C w Warszawie przez należącą do Grupy MT Polska spółkę MT Targi.
MT Targi są największym operatorem targowym w Warszawie i jednym z czołowych organizatorów imprez wystawienniczych w Polsce. Spółka należy do Grupy MT Polska i odpowiada za kompleksową obsługę i przygotowanie imprez targowych. Organizuje również najważniejsze wydarzenia targowe w Polsce dla różnych branż, m. in. EuroLab, EuroGastro, Lato, TT Warsaw, Event, WorldHotel i in.

źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *