budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Id¼ do katalogu

Regulamin


?>

Rozwi±zanie Thermaflex Izolacji dla podniesienia efektywno¶ci biogazowni

2015-01-21

Biogazownie wytwarzaj± pr±d i ciep³o w sposób ci±g³y, niezale¿nie od pogody, utylizuj± odpady, stanowi±c przy tym aktywn± formê ochrony klimatu. ¯adne inne odnawialne ¼ród³o energii nie mo¿e pochwaliæ siê tak szerokim spektrum pozytywnych oddzia³ywañ na otoczenie – zarówno przyrodnicze, jak i spo³eczno-gospodarcze. Z punktu widzenia inwestora, którym mo¿e byæ nawet pojedyncze gospodarstwo, tego typu instalacje mog± byæ postrzegane jako stabilne ¼ród³o dochodów a istotnym czynnikiem przy tego typu projektach staje siê zapewnienie odpowiedniej efektywno¶ci pracy instalacji.

„Biogazownie s± przede wszystkim ¼ród³em ekologicznej energii. Dla inwestora, decyduj±cego siê na lokowanie w³asnego kapita³u w tego typu instalacjê, równie istotny jest aspekt op³acalno¶ci takiego przedsiêwziêcia. Instalacja musi generowaæ przychody ze sprzeda¿y energii nie tylko elektrycznej, ale równie¿ cieplnej.” – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex izolacji, producenta rozwi±zañ zapewniaj±cych wy¿sz± efektywno¶æ energetyczn± biogazowi.

Warto w tym miejscu zaznaczyæ, ¿e 1 m3 biogazu pozwala wytworzyæ 5,4 kWh ciep³a a sama instalacja mo¿e mieæ ró¿n± moc przerobow±, dostosowan± do lokalnego zapotrzebowania. Nadwy¿kê produkcyjn± odsprzedaje siê najczê¶ciej do podgrzewania wody u¿ytkowej lub ogrzewania zespo³u budynków u¿yteczno¶ci publicznej, domów lub bloków mieszkalnych, po³o¿onych w pobli¿u instalacji.

Przesy³ kontrolowany

Podczas prac projektowych sieci przesy³owych centralnego ogrzewania i ciep³ej wody u¿ytkowej przyjmuje siê za³o¿enie doboru ¶rednic ruroci±gów, uwzglêdniaj±c zapotrzebowanie na energiê ciepln± i ciep³± wodê oraz opory przep³ywu, czêsto pomijaj±c przy tym wa¿ny czynnik eksploatacyjny, jakim jest skuteczno¶æ termiczna ruroci±gów. Tymczasem procesy wymiany ciep³a zachodz±ce miêdzy wod± p³yn±c± w rurach a otoczeniem zewnêtrznym oraz gruntem powoduj± straty przesy³owe, których ¶redni udzia³ w produkcji energii cieplnej szacowany jest na oko³o 8-15% w sezonie zimowym oraz 20-40% w miesi±cach letnich, co wynika ze zmieniaj±cego siê zapotrzebowania na ciep³o w tych okresach. Wielko¶ci te zale¿± w du¿ej mierze od w³a¶ciwo¶ci termoizolacyjnych materia³u izoluj±cego ruroci±g.

Do efektywnego transportu ciep³a powstaj±cego w procesie spalania biogazu lub biomasy potrzebny jest system rurowy z trwa³± i pewn± izolacj± ciepln± oraz niezawodn± technik± ³±czenia. Na rynku dostêpne s± ju¿ nowoczesne rozwi±zania, jak kompletny system giêtkich rur preizolowanych Flexalen 600, zapewniaj±cy wydajn± dystrybucjê ciep³a powsta³ego w generatorze pr±du przy spalaniu gazu. Rozwi±zanie firmy Thermaflex znajduje zastosowanie wszêdzie tam, gdzie chcemy minimalizowaæ wymianê ciep³a przy przesyle czynnika grzewczego lub ch³odniczego robi±c to w sposób szybki i trwa³y. Rury dostarczane s± w zwojach pod wymiar, co eliminuje konieczno¶æ dokonywania po³±czeñ na budowie i znacznie skraca czas monta¿u. Ponadto, specjalna konstrukcja ¶lizgowa systemu Flexalen 600 zapewnia samokompensacjê rury roboczej, pozwalaj±c dowolnie kszta³towaæ trasê ruroci±gu.

Minimalizacja strat energii

Europejskim liderem w obszarze energetyki biogazowej od lat niezmiennie pozostaj± Niemcy, gdzie biogazownie rolnicze stanowi± naturalny element krajobrazu terenów uprawnych. To w³a¶nie za nasz± zachodni± granic± funkcjonuje 80% dzia³aj±cych na ¶wiecie instalacji a jedn± z ponad 7 300 tego typu obiektów jest biogazownia w wiosce Otternhagen w Dolnej Saksonii. Na odcinku jednego kilometra w krótkim czasie po³o¿ono tam ponad dwa i pó³ tysi±ca metrów nowoczesnej sieci grzewczej. Niewielka elektrociep³ownia o mocy cieplnej 581 kW, zu¿ywaj±ca codziennie 2,5 tys. m3 biogazu, dostarcza ciep³o do gospodarstwa hodowlanego i trzynastu okolicznych domów.

Dla zapewnienia wieloletniej, niezawodnej eksploatacji systemu ciep³owniczego i zminimalizowania strat ciep³a podczas przesy³u zastosowano system elastycznych preizolowanych rur plastikowych Flexalen 600, wykonanych g³ównie z ca³kowicie nadaj±cych siê do recyklingu poliolefin. Rury przewodowe i z³±czki wykonane s± z polibutylenu, tworzywa sztucznego o doskona³ych parametrach wytrzyma³o¶ciowych i temperaturowych odpornego na temperaturê do 95°C i na ci¶nienie do 8 bar. Doskona³± izolacjê ciepln± zapewnia trwale zespolona z wysokoelastyczn±, karbowan± rur± os³onow± odporna na wodê poliolefinowa pianka o zamkniêtej strukturze komórek. Du¿ym atutem rur z tworzyw sztucznych w technologii Flexalen jest równie¿ d³ugi okres eksploatacji, wynosz±cy kilkadziesi±t lat, w zale¿no¶ci od temperatur pracy. Dziêki tym zaletom instalacja do produkcji biogazu jest jeszcze bardziej op³acalna, a straty ciep³a ograniczone do minimum.

Warto nadmieniæ, ¿e biogazownie mog± dostarczaæ nie tylko pr±d i ciep³o, ale równie¿ energiê na potrzeby systemów ch³odzenia. Dla przyk³adu, najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem biogazowni Rigo w Hesji jest absorpcyjny agregat, który latem wykorzystuje nadmiar ciep³a z wytwarzania energii elektrycznej do produkcji wody lodowej dla klimatyzacji XVIII-wiecznego klasztoru cysterskiego Haydau, przekszta³conego niedawno w miêdzynarodowy kompleks konferencyjny z nowoczesnym zapleczem hotelowym. Ciep³a i zimna woda przesy³ana jest z biogazowni oko³o dwukilometrowym systemem preizolowanych rur Flexalen firmy Thermaflex, a o ich wyborze zadecydowa³o kilka aspektów jednocze¶nie. W celu ograniczenia kosztów rozwa¿ano tylko rozwi±zanie systemowe. Inwestor doceni³ ³atwy monta¿ i bardzo dobre w³a¶ciwo¶ci termoizolacyjne, pozwalaj±ce zapobiec stratom ciep³a i zimna podczas przesy³u. Zastosowane rozwi±zanie musia³o byæ równie¿ odpowiednio chronione przed korozj±. Wa¿ne by³o, aby rury nie wymaga³y konserwacji i mog³y byæ bezpiecznie eksploatowane przez wiele lat.

Ograniczenie strat ciep³a sieci przesy³owych powinno byæ postrzegane nie tylko w wymiarze ekonomicznymi, ale równie¿ w aspekcie podnoszenia jako¶ci i ci±g³o¶ci dostaw ciep³a do odbiorców oraz zwiêkszenia konkurencyjno¶ci w stosunku do innych, alternatywnych ¼róde³ ciep³a.

www.thermaflex.pl

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to czê¶æ miêdzynarodowego holdingu z siedzib± w Holandii, która ju¿ od 35 lat dostarcza nienaruszaj±ce równowagi ekologicznej i przyjazne dla ¶rodowiska rozwi±zania dla efektywnej dystrybucji energii cieplnej. Na polskim rynku firma dzia³a od 1992 roku. Firma specjalizuje siê w produkcji, sprzeda¿y i dystrybucji systemów izolacji technicznych do instalacji grzewczych, sanitarnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz ch³odniczych. Obok kompletnych systemów izolacji technicznych Thermaflex jest równie¿ producentem nowoczesnego systemu giêtkich rur preizolowanych Flexalen do niskoparametrowych sieci cieplnych. Wspó³tworzy rozwi±zania ograniczaj±ce straty energii cieplnej oraz zwiêkszaj±ce wykorzystanie odnawialnych ¼róde³ energii.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

biogazownie pr±d ciep³o utylizacja odpadów Thermaflex Flexalen 600 system ciep³owniczy

Zobacz tak¿e...

Izolacja termiczna - co warto wiedzieæ?

2021-01-07

Izolacja termiczna - co warto wiedzieæ?

Dopasowanie odpowiedniej izolacji jest niezwykle istotne, poniewa¿ zapobiega stratom energii i wp³ywa na koszty zwi±zane z utrzymaniem budynku. wiêcej...

Dlaczego warto zdecydowaæ siê na ogrzewanie nadmuchowe?

2020-12-28

Dlaczego warto zdecydowaæ siê na ogrzewanie nadmuchowe?

Zainstalowanie ogrzewania nadmuchowego zwi±zane jest z szeregiem korzy¶ci: mniejszym zu¿yciem energii, komfortem u¿ytkowania, a tak¿e nisk± awaryjno¶ci± tego rozwi±zania. Ponadto, instaluj±c jeden system, mamy gwarancjê nie tylko na skuteczne ogrzewanie nadmuchowe domu, a tak¿e wentylacjê z nawil¿aniem powietrza filtracj± oraz klimatyzacjê. wiêcej...

Jakie korzy¶ci niesie za sob± korzystanie z pompy ciep³a?

2020-12-22

Jakie korzy¶ci niesie za sob± korzystanie z pompy ciep³a?

Idealnym ¼ród³em ciep³a dla ka¿dego rodzaju budynku jest oczywi¶cie pompa ciep³a. Urz±dzenie to posiada mnóstwo zalet, które z ca³± pewno¶ci± przekonuj± do jego zakupu. wiêcej...

Nowoczesne wy³±czniki i gniazdka elektryczne w serii Berker K1

2020-05-26

Nowoczesne wy³±czniki i gniazdka elektryczne w serii Berker K1

W nowoczesnych wnêtrzach powinny znale¼æ siê nowoczesne detale. Przy urz±dzaniu takich przestrzeni warto pamiêtaæ tak¿e o dobraniu odpowiednich wy³±czników oraz gniazdek elektrycznych. Co kupiæ? wiêcej...

Energooszczêdne grzejniki elektryczne - nowoczesna technologia w ogrzewaniu

2019-07-23

Energooszczêdne grzejniki elektryczne - nowoczesna technologia w ogrzewaniu

Czy ogrzewanie elektryczne mo¿e byæ wydajne i energooszczêdne? Okazuje siê, ¿e jest to mo¿liwe przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, która wykorzystuje dwa ró¿ne, odpowiednio dobrane systemy grzewcze. Przekonamy siê o tym na przyk³adzie elektrycznych grzejników Klima oraz Deko. To nowoczesne grzejniki hybrydowe, które ³±cz± w sobie ogrzewanie podczerwieni± z ogrzewaniem konwekcyjnym. wiêcej...