Pompy to urządzenia, które służą do podnoszenia samej cieczy lub cieczy wymieszanej z elementami stałymi z poziomu niższego na wyższy. Pompa wytwarza różnicę ciśnień między stroną zasysającą a tłoczącą. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp, które znajdują swoje zastosowanie głównie w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Urządzenia te są stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwach czy instytucjach.


Podział pomp ze względu na działanie

Pompy można dzielić według wielu kryteriów. Przeważnie klasyfikuje się je ze względu na zastosowany typ konstrukcji. Wyróżniamy zatem dwa podstawowe typy pomp: wirową i wyporową. 
Pompy wirowe wyposażone są w wirnik, z którego energia jest przenoszona do cieczy. Urządzenia te cechuje brak przerw w działaniu pompy, czyli tzw. momentu pulsacyjnego. Pompy wirowe posiadają zwartą konstrukcję, co przekłada się na ich niewielkie wymiary.
Pompy wyporowe to urządzenia, które nie mogą działać w trybie ciągłym przez tzw. pulsacje, które wynikają z zastosowanej w tym przypadku konstrukcji. Pompy te wyposażone są także w element napędzający, jednak ciśnienie jest w nich wytwarzane przy pomocy narzędzia zwanego tłokiem lub ślimakiem, a nie tylko w wyniku szybkiego wirowania wałka, jak w przypadku pomp wirowych.
W chwili obecnej na rynku dostępne są już pompy wirowo-wyporowe, które w swojej ofercie posiada m.in. firma INWAP Sp. z o.o.

Dlaczego warto wybrać pompę wirowo-wyporową?

Pompy wirowo-wyporowe wyposażone są w element hydrauliczny, czyli rotor wykonany ze stali nierdzewnej. Posiadają także stator kieszeniowy wykonany ze specjalnej mieszanki gumowej, używanej do ścieków komunalnych. Dzięki temu pompa jest chroniona przed chemią oraz olejami, które znajdują się w ściekach. Pompy wirowo-wyporowe mają podobne parametry jak zwykłe pompy wyporowe lub wirowe. Cieszą się jednak one większymi możliwościami eksploatacyjnymi i użytkowymi. Mogą one bez problemu zastąpić pompy wirowe z rozdrabniaczem oraz niektóre pompy wirowo-odrzutowe. Dodatkowo nie potrzebują wysokiego poziomu poboru energii, a jednocześnie gwarantują najlepsze oraz sprawdzone rozwiązania techniczne. Pompy wirowo-wyporowe spełniają oczywiście wszystkie normy przeciwwybuchowe. Mają także podwyższone właściwości bezpieczeństwa oraz szczelności.

Gdzie można stosować pompy wirowo-wyporowe?

Pompy wirowo-wyporowe, np. z firmy INWAP Sp. z o.o., mogą być z powodzeniem stosowane w kanalizacjach ciśnieniowych i pompowniach domowych. Pomimo niezbyt dużej wydajności są idealne do domów jednorodzinnych, które w ciągu doby produkują od 300 do 400 litrów ścieków. Przy projektowaniu układów sieci kanalizacji ciśnieniowej ważne jest maksymalne ciśnienie osiągane przez pompy. Pompy wirowo-wyporowe mogą wytworzyć ciśnienie o wartości nawet 1MP, dzięki czemu można zrezygnować ze stosowania pompowni sieciowych. 

Pompy wirowo-wyporowe są tańsze oraz bardziej wydajne od zwykłych pomp wirowych lub wyporowych, stosowanych w domowych sieciach kanalizacyjnych. Nie zużywają dużo prądu i gwarantują długie oraz nieprzerwane działanie. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *