Drzwi zewnętrzne to nasza brama do naszego własnego domu czy mieszkania. Zatem pełnią one podwójną rolę z jednej strony zapraszają do wnętrza – są wizytówką właściciela domu lub mieszkania, z drugiej zaś strony mają być nieprzebytą barierą dla niepowołanych amatorów cudzej własności lub innych nieproszonych gości.


  • Wygląd i wykończenie

Drzwi dostępne w sprzedaży dają możliwość wyboru z szerokiego wachlarza materiałów i kolorów. Szeroki wybór mamy również pod względem designu w detalach, takich jak klamki, listwy, kołatki czy wizjery ewentualnie okienka. Przy wyborze wyglądu drzwi winniśmy brać pod uwagę jak one komponują się z wnętrzem, do którego wchodzimy jak i zewnętrznym otoczeniem; takim jak elewacja budynku czy też okiennice i dach. Wchodząc do pomieszczenia w stylu modernistycznym nie powinniśmy mieć drzwi w stylu retro i odwrotnie. Drzwi obecnie standardowo wykonywane są z blachy lub drewna. Powierzchnia jest malowana lub okleinowana. W przypadku oklein króluje faktura drewnopodobna, wydaje się pasować zawsze i wszędzie. Wszystko zależy od naszego gustu i poczucia smaku, w razie wątpliwości można zawsze uzyskać poradę u sprzedawcy.


  • Drzwi bezpieczne

Podstawową funkcją użytkową drzwi jest to, aby broniły dostępu do wnętrza. Niestety seryjnie wykonane drzwi a zwłaszcza te najtańsze nie zabezpieczają naszego domostwa przed zawodowym włamywaczem. To, na co musimy zwrócić uwagą to konstrukcja skrzydła drzwi i zamki. Jeżeli chodzi o samą konstrukcje ma ona zabezpieczyć nas przed włamaniem „na siłę”. Drzwi muszą być dobrze osadzone w solidnej futrynie i całej ścianie oraz dobrze przylegać do futryny, utrudni to próby podważenia. Skrzydło drzwiowe winno być solidne np. wykonane z blachy o grubości 1,5 mm, dobrze, jeśli ma wzmocnienie w postaci zbrojenia wewnętrznego. Zamki muszą utrudniać włamanie przez ich otwarcie. Zasadą jest, że im bardziej nietypowy zamek tym trudniej go pokonać. Oczywiście oprócz solidnych materiałów i dokładnego wykonania zamka. Z tego powodu warto się zainteresować zamkami, które maja rozwiązania właściwe tylko dla danego producenta np. firmy Gerda. Dobrym pomysłem jest założenie zamka z wielopunktowym ryglowaniem np. firmy Winkhaus, da nam to wzmocnienie osadzenia drzwi, zyskamy bowiem rygle oprócz strefy przy zamku także na górze, dole i od strony zawiasów.


Drzwi oprócz wyżej wymienionych pełnią jeszcze jedną funkcję – stanowią miejscową izolację termiczną i akustyczną. W tym celu drzwi powinny być zaopatrzone w materiał izolacyjny taki jak pianka poliuretanowa. Pianka ta musi się charakteryzować odpowiednia gęstością i grubością. Im grubszy materiał tym lepsza izolacja, w razie konieczności można zwiększyć izolacje przez dodanie dodatkowej warstwy od wewnątrz domu lub mieszkania. W przypadku drzwi jak też okien istotnym elementem izolacyjnym są także uszczelki zapewniające szczelne przyleganie powierzchni ruchomych i stałych do siebie.

I to już wszystko, na co chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę, jeśli chodzi o drzwi przed ich zakupem i montażem.

 

Marcin Kowalski – moderator serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *