Drewno od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Moda na stosowanie tego naturalnego materiału w aranżacjach nowoczesnych wnętrz nie przemija. Swoje miejsce znajduje on w różnych stylach – od skandynawskiego, przez loftowy, aż do rustykalnego. Drewniane mogą być meble, elementy dekoracji, naczynia a nawet odtwarzacze muzyki. Nie można też zapomnieć o panelach i klepkach parkietowych, których oryginalne projekty coraz częściej pokazują nowe niebanalne oblicza podłóg.

Naturalny mebel

Drewno dzięki swoim walorom estetycznym i łatwości komponowania się z innymi materiałami pozwala na realizację nowoczesnych projektów. W przypadku mebli idealnie sprawdza się drewno lite, z którego wykonywane są całe komody, stoły czy krzesła. Wersją bardziej ekologiczną jest wykorzystywanie drewna z recyklingu, dzięki czemu drugie życie otrzymują stare, czy też używane w przemyśle przedmioty np. palety transportowe.- Drewno staje się elementem ocieplającym wnętrza, niejako łączącym nas z naturą, z którą mamy co raz mniejszą styczność w pełnej szkła i metalu przestrzeni. Jego nieoczywista na pierwszy rzut oka plastyczność, oryginalność uwidaczniająca się w różnych strukturach i ułożeniu słojów a także mnogość możliwości ich uwypuklania (np. poprzez różne olejowania) sprawiają, że to materiał, który wpasuje się w każde wnętrze i doda mu charakteru– komentuje Michał Dudzisz, architekt, właściciel firmy dudzisz wood and floor.

Coraz częściej możemy spotkać we wnętrzach stoły czy blaty wykonane z całych pni drzew, komody i krzesła w których wykonanie włożone były długie godziny stolarskiej pracy. Drewniane mogą być też elementy dekoracyjne czy lampy – od prostych kinkietów po prawdziwie artystyczne projekty jak np. lampa Spiro zaprojektowana przez Remedios Simón dla LZF Lamps, producenta oświetlenia specjalizującego się w wykorzystywaniu naturalnych materiałów. Jej konstrukcja opiera się na połączeniu ze sobą drewnianych elementów- ramy oraz koncentrycznych modułów przez które przepływa światło. To jednak tylko jeden z przykładów nowatorskiego wykorzystania drewna. Na uwagę zasługują też projekty, które łączą drewno z innymi materiałami jak np. szkło czy metal.

Niebanalne drewno na podłodze

Po latach królowania na podłogach laminowanych paneli, wraz z odkrywaniem na nowo drewnianych mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, coraz popularniejsze stają się niebanalne parkiety, których elementy tworzą nieraz prawdziwie mozaikowe wzory.

Drewniane podłogi nadają wnętrzom przytulności i ciepła, a nawet dostojności i prestiżu. Ten naturalny materiał dostarcza nam nieograniczonych możliwości kreowania otoczenia. O ile ciemne drewno świetnie sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach dodając im wyraźnego charakteru, o tyle jego jasne odcienie pomogą wnętrzom „oddychać” Najpopularniejszy wśród drewnianych podłóg jest parkiet. Wpływa na to praktyczna strona jego utrzymania, gdyż łatwo można poddać go renowacji, ale też szerokie możliwości jakie daje jego montaż. Szczególnie, gdy klepki parkietowe są tworzone z wyobraźnią. – wyjaśnia architekt.

Inspiracji do stworzenia oryginalnego parkietu może być wiele. Sam kształt klepek parkietowych jak i wzór, który finalnie one stworzą może odwzorowywać otaczającą nas przestrzeń– Nawet na pozór prosty kształt trapezu przy użyciu odrobiny wyobraźni daje możliwość tworzenia niezliczonych, kalejdoskopowych konfiguracji z drewna na podłodze czy ścianie. Takie założenie odzwierciedla przykładowo nasza płytka half-hex z kolekcji Reality. Podobnie jest z miękkimi, zaczerpniętymi z natury kształtami jak np. rubber z kolekcji Neverland, który nie narzuca kierunkowości w układaniu płytek tłumaczy Dudzisz. Te możliwości połączone z różnorodnością gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, buk, sosna czy merbau, naturalnym zróżnicowaniem każdego ich kawałka oraz odmiennymi właściwościami olei pozwalają uzyskać oryginalne podłogi pasujące do każdego stylu wnętrz – dodaje.

A może muzyka z drewnianego gramofonu?

Zastosowań drewna jest wiele. Dostrzeżenie walorów tego materiału pozwala na tworzenie takich wnętrz, w których głównym, przyciągającym uwagę elementem będzie drewniana podłoga czy schody, bądź też wręcz przeciwnie – wzrok skupi się na jednym oryginalnym dodatku np. gramofonie zbudowanym z kawałka pnia drzewa czy lampie o niesamowitym kształcie.

Dzięki kreatywności połączonej z innowacyjnym podejściem do technologii, drewno, które rozpatrywano głównie jako trwały i funkcjonalny materiał, staje się detalem tworzącym oryginalne wnętrza, ponadczasowym stylem samym w sobie. Łącząc piękno, ekologie i trwałość może odzwierciedlić kreatywne pomysły.

Informacje o firmie:

Dudzisz wood and floor to producent niebanalnych, drewnianych płytek parkietowych. Firma powstała z połączenia nowoczesnej wizji architektury wnętrz i miłości do klasycznych materiałów. Więcej informacji na www.dudzisz.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *