W domach i przestronnych mieszkaniach coraz częściej spotkać można dodatkową toaletę przeznaczoną przede wszystkim dla gości. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by była nie tylko funkcjonalna, ale także przyciągała uwagę niebanalnym i eleganckim wystrojem?
Choć toalety mają z definicji charakter intymny, te przeznaczone do użytku odwiedzających nas gości – podobnie jak salon i kuchnia – pełnią poniekąd rolę „reprezentacyjną”. Oryginalne wzornictwo wyposażenia, przyciągające uwagę detale i elementy gwarantujące wygodę korzystania, stanowią dopełnienie całościowej aranżacji domowej przestrzeni. Warto zatem postawić na nieco bardziej wyszukane, a jednocześnie spójne ze stylem pozostałych pomieszczeń rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że we wnętrzu takim jak toaleta zastosowanie znajdzie wyposażenie, które nie tylko przywoła wyjątkowy klimat i styl, ale także ułatwi utrzymanie czystości.
Po pierwsze prosta forma
Proste bryły we wnętrzu nie tylko przyciągają uwagę minimalistycznym, ponadczasowym wzornictwem, ale i sprzyjają zachowaniu wysokiego poziomu higieny. Łatwe czyszczenie tego typu elementów jest szczególnie istotnie z uwagi na fakt, że z tego pomieszczenia korzysta większa liczba osób. Dlatego w samodzielnej toalecie warto zainstalować podwieszaną ceramikę. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, sprzątanie w pobliżu miski będzie prostsze. Dodatkowo brak stojącej konstrukcji dodaje optycznej lekkości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. – Zaletą wiszącej ceramiki jest również niewidoczny, bo ukryty w ścianie mechanizm spłukujący i zbiornik z wodą. Dzięki temu ten element wyposażenia zajmuje mniej miejsca, wygląda nowocześnie i elegancko – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Armatura Kraków. – Co istotne, na rynku znajdziemy modele zarówno w opływowych, miękkich kształtach, jak i te o ostrych krawędziach inspirowanych geometrią. Taka różnorodność znacząco zwiększa możliwości aranżacyjne samodzielnej toalety – dodaje ekspert.
Umywalkowy duet idealny
Minimalistyczne, pozbawione dodatkowych załamań i zakamarków formy świetnie sprawdzają się także w przypadku umywalek i towarzyszących im szafek. Wyjątkowo funkcjonalnym rozwiązaniem dla niewielkiej toalety jest zgrabna umywalka nablatowa zamontowana na podwieszanej, geometrycznej szafce. Modele umieszczane bezpośrednio na blacie, nawiązując do wystroju pomieszczeń takich jak na przykład salon lub hol, wyglądają niezwykle stylowo. Wolne miejsce wokół ceramiki posłuży do zaprezentowania eleganckiego dozownika na mydło, wazonu z suszonymi kwiatami lub ziołami czy ozdobnych, pachnących świec. W niewielkiej szafeczce schowamy zaś takie niezbędne akcesoria jak rolki papieru, dodatkowy ręcznik do rąk lub zapasowe mydło.
Błysk przyciąga wzrok
Bateria umywalkowa to nie tylko funkcjonalny element łazienkowego wyposażenia, ale również detal ozdobny, który może stanowić biżuteryjne wykończenie wnętrza. Warto więc zwrócić uwagę na modele o oryginalnej formie lub te wyposażone w kunsztowny uchwyt. – Wśród tego typu propozycji wyróżnić należy nowoczesne i eleganckie, wysokie baterie nablatowe o wydłużonym korpusie z uchwytem zdobionym grawerem lub naturalnym kamieniem – mówi Katarzyna Choniawko. – Ciekawym wyborem jest także armatura o nietypowej konstrukcji i uchwycie nawiązującym do geometrycznego kształtu lub industrialnej estetyki. By mieć pewność, że przyciągnie ona uwagę gości, warto postawić na ponadczasowe, połyskujące wykończenie chromowane – dodaje ekspert.
Efektowne dodatki
Minimalistyczne wyposażenie toalety doskonale uzupełnią nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter dodatki. Atmosferę pomieszczenia w dużym stopniu buduje oświetlenie, dlatego funkcjonalnym i jednocześnie efektownym elementem będą LED-owe punkty świetlne montowane w podwieszanym suficie lub przy lustrze. Optyczne wrażenie większej przestrzeni stworzy odpowiednio duża tafla, którego rama może stanowić główny element dekoracyjny wnętrza, np. nawiązując wzorniczo do grawerowanego lub zdobionego kamieniem uchwytu armatury. Estetyczną „kropką nad i” będą dobrane do odcienia glazury ręczniki, dywaniki i akcesoria takie jak dozownik na mydło, podajnik papieru, naturalne mydełka lub świece zapachowe. Ważne, by ich styl i kolorystyka współgrały z innymi elementami aranżacji. Jeśli metraż i warunki oświetleniowe na to pozwalają, piękną ozdobą będzie również naturalna roślinność, która ociepli wnętrze i pozwoli stworzyć bardziej intymny, przytulny nastrój.