Termomodernizacja domu – podstawowe zagadnienia i różne warianty

Jeśli zamierzasz zminimalizować koszty zużycia energii w swoim domu i tym samym zwiększyć komfort termiczny to rozważ przeprowadzenie termomodernizacji. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje termomodernizacja domu i wybrać właściwy sposób dla konkretnego budynku. Jednak trzeba również uwzględnić fakt, że cały proces termomodernizacji wymaga znacznych nakładów finansowych, zatem kolejną kwestią do rozważenia będzie sposób finansowania. To kosztowna inwestycja, dlatego należy ją starannie przemyśleć zanim przystąpisz do działania.

 

Termomodernizacja – kompleksowa czy częściowa?

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej sugerują, aby termomodernizacja domu była procesem kompleksowym i nie opierała się jedynie na wymianie starego kotła na paliwo stałe. Okazuje się, że po wyliczeniu wszelkich kosztów eksploatacyjnych sama wymiana kotła nie będzie za bardzo opłacalna, gdyż nie zagwarantuje nam odpowiednich zysków ciepła. Warto zastanowić się nad pełnym procesem termomodernizacji obejmującym również ocieplenie budynku.

 

Profesjonalny audyt instalacji elektrycznej i cieplnej

Rozważając wykonanie termomodernizacji, warto przeprowadzić dokładny audyt budynku. Najlepszym rozwiązanie jest zlecenie audytu energetycznego specjalistom. Na stronie firmy Stekrahttp://www.stekra.pl/wiedza/publikacje.html znajdziemy więcej ważnych informacji na ten temat. Profesjonalny audyt instalacji i budynku pozwoli oszacować oszczędność energii elektrycznej i cieplnej po przeprowadzeniu termomodernizacji, a także po wykonaniu poszczególnych prac. Audyt zawiera także informacje o bieżącym stanie budynku oraz wszystkich instalacjach. Ponadto znajdą się w nim także sugestie dotyczące najbardziej opłacalnych rozwiązań pod względem kosztów inwestycyjnych, jak również wyliczenie w jakim czasie nastąpi zwrot poniesionych nakładów. Warto pamiętać, że przeprowadzenie audytu energetycznego jest niezbędne, jeśli chcesz skorzystać z programu dofinansowania przeznaczonego na termomodernizację domu.

 

 

 

Główne zadania w procesie termomodernizacji domu

Podstawowym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, a tym samym ograniczenie cyklicznych wydatków z nią związanych. W zależności od stanu technicznego budynku i różnych uwarunkowań – można przeprowadzić kompleksową termomodernizację albo skoncentrować się na kluczowych aspektach, które w największym stopniu oddziałują na  parametry cieplne budynku i usprawnić je.  Zwykle proces termomodernizacji zakłada ona ocieplanie ścian zewnętrznych, dachu i stropodachu domu, a w razie potrzeby również wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. Oddzielnym aspektem jest ocieplenie podłogi na gruncie oraz stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Ponadto w wielu przypadkach modernizacja obejmuje także znacznie bardziej skomplikowane prace – przebudowa lub wymiana systemu grzewczego, modernizacja systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę, jak również usprawnienie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Poza tym przy kompleksowej termomodernizacji warto uwzględnić takie usprawnienia systemu grzewczego jak odnawialne źródła energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *