Krzywa Wieża we Włoszech to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Podziwiana przez miliony turystów, zapewnia niewielkiej przecież Pizie światową sławę.

Piza to niespełna 90-tysięczne miasto w Toskanii nad rzeką Arno. Najsłynniejsze postacie związane z tym miastem, to między innymi fizyk, filozof i astronom Galileusz, matematyk Leonardo Fibonacci czy Giorgio Chiellini, aktualnie piłkarz Juventusu Turyn i reprezentacji Włoch.

Wieża zaprojektowana została przez Guglielmo i Bonanno Pisano. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku, jednak po pewnym czasie konstrukcja zaczęła odchylać się od pionu – mimo prób korekty budowli musiano w końcu przerwać pracę. Dopiero w 1350 roku zamontowano dzwony na ostatnim pietrze (Krzywa Pisa to w istocie dzwonnica katedralna). Ponad 50 metrowa krzywa budowla w stylu romańskim to symbol Pizy – jej odchylenie od pionu wynosi około 5 metrów. Przez całe lata 90. obiekt był niedostępny dla turystów – powtórnie można go było zwiedzać dopiero od 2001 roku.

W Pizie znajdują się także inne zabytki, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym uroczym włoskim miasteczku. Na Campo dei Miracoli, gdzie znajduje się Krzywa Wieża, jest także katedra i baptysterium. Nad brzegiem rzeki Arno położony jest kościółek Santa Maria della Spina, warto odwiedzić także Museo Nazionale di San Matteo. Kibice piłkarscy na Lo Stadio Arena Garibaldi obejrzą mecz, na tym stadionie swoje mecze rozgrywa miejscowy klub AC Pisa 1909.

Polacy także mają swoja krzywą wieże, i to nawet dwie – w Toruniu oraz w Ząbkowicach Śląskich. Jeśli więc kogoś nie stać na wycieczkę do Włoch, zostaje jeszcze podziwianie polskich dzieł architektury.

grafika: www.wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *