Światło dzienne i nieograniczony widok atrybutami „zielonej” architektury

Maksymalny dostęp światła dziennego oraz zapewnienie niezakłóconego widoku na otoczenie to istotne parametry określające komfort użytkowania pomieszczeń. Ich uzyskanie gwarantuje duża powierzchnia przeszkleń i odpowiednia kombinacja szyb. Dla obiektów starających się o certyfikat LEED spełnienie tych standardów umożliwia także otrzymanie wyższej oceny podczas „zielonego” audytu.

Doświetlenie wnętrz naturalnym światłem i nieograniczony widok na otaczającą przestrzeń to istotne czynniki wpływające na zdrowie i samopoczucie użytkowników pomieszczeń. Uwzględnianie ich potrzeb w tym zakresie i projektowanie obiektów z dużą ilością przeszkleń stanowi dziś jeden z wyznaczników „zielonego” budownictwa.

Szklane elewacje więcej światła i punktów w LEED

LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design) jest jednym z prestiżowych systemów oceny, szczegółowo określającym warunki, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy „zrównoważonych” budynków. „Jakość środowiska wewnętrznego” to jedna z siedmiu kategorii ocenianych przez audytorów. W tej kategorii budynki nowe i poddawane renowacji mogą zdobyć maksymalnie 15 punktów ze wszystkich 110 możliwych do uzyskania podczas „zielonego” audytu.

Zapewnienie dostępu światła dziennego do pomieszczeń oraz widoku na otoczenie zewnętrzne daje 2 punkty w kategorii „Jakość środowiska wewnętrznego”. Oceniający obiekt audytorzy przyznają 1 punkt, jeżeli naturalnym światłem dziennym oświetlonych jest minimum 75% regularnie użytkowanych powierzchni. Również 1 punkt otrzymać można za spełnienie kryterium bezpośredniego widoku (tj. niezakłóconej panoramy w linii prostej przez transparentne przeszklenie umieszczone na wysokości od 80 cm do 230 cm) na otoczenie zewnętrzne. Widok taki należy zapewnić z 90% regularnie użytkowanych powierzchni.

Uzyskanie ww. punktów jest możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanym przeszkleniom, które przyczyniają się do stworzenia komfortowych i doskonale doświetlonych wnętrz z pełnym widokiem na zewnątrz.

Superbezbarwne szkło – superdoświetlone wnętrza

Maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń gwarantuje zastosowanie w przeszkleniach szkła o wysokiej przepuszczalności światła. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów umożliwiających wysoki poziom naturalnego doświetlenia, dzięki wykorzystaniu w nich superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite. To transparentne szkło o obniżonej zawartości żelaza, charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła − aż do 92% (dla szyby o grubości 4 mm). Nanoszenie na szkło Pilkington Optiwhite powłok o właściwościach niskoemisyjnych czy przeciwsłonecznych, pozwala uzyskać dodatkowe korzyści w zakresie izolacji cieplnej (szkło Pilkington Optitherm OW) i ochrony przed słońcem (szkło Pilkington Suncool OW).

Szklane fasady − nieograniczony widok na zewnątrz

Ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym maksymalny dostęp światła dziennego, a także nieograniczony widok na otoczenie, jest wykorzystanie bezramowego systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™ opartego na punktowym mocowaniu szkła. System ten eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnych ram lub słupków, ograniczających widoczność. Dzięki transparentnym jednolitym przeszkleniom fasad, granica między wnętrzem budynku a jego otoczeniem staje się bardzo delikatna i płynna.

LEED Gold dla przeszklonej biblioteki w Helsinkach

O tym, że wykorzystanie w architekturze nowoczesnych szklanych rozwiązań przyczynia się do spełnienia najwyższych standardów „zrównoważonego” budownictwa, świadczy przykład budynku Kaisa-talo. Ta nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Helsinkach uzyskała certyfikat LEED na poziomie złotym. Budynek został zaprojektowany z wyjątkową dbałością o maksymalny dostęp naturalnego oświetlenia, czego potwierdzeniem jest duża ilość przeszkleń i staranny dobór produktów o wysokiej przepuszczalności światła.

W szklanych fasadach biblioteki Kaisa-talo zastosowano dwukomorowe szyby zespolone Pilkington Insulight Sun Triple, które gwarantują bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła (Ug = 0,5 W/m2K) oraz wysoką przepuszczalność światła (LT = 65%). Szybę zewnętrzną stanowią tu m.in. dwa rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego: Pilkington Suncool 70/35 OW i Pilkington Suncool 66/33 OW. Zapewnienie wysokiej izolacyjności cieplnej przy jednoczesnym maksymalnym doświetleniu wnętrz budynku akademickiego było możliwe dzięki zastosowaniu jako szyby środkowej niskoemisyjnego szkła Pilkington Optitherm S3 OW. W przypadku budynków szkolnych, do których należy helsińska biblioteka, jednym z dodatkowych kryteriów, ocenianych w kategorii „Jakość środowiska wewnętrznego”, jest zapewnienie pomieszczeniom właściwej izolacji akustycznej. Dlatego w przeszkleniach budynku Kaisa-talo na szybę wewnętrzną wybrano laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon OW o grubości 10,8 mm. Ten rodzaj szkła skutecznie redukuje poziom hałasu we wnętrzach biblioteki, a wykorzystanie jako substratu superbezbarwnego szkła nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń.

Odpowiednio zaprojektowane przeszklenia w bibliotece Kaisa-talo zapewniają studentom i pracownikom helsińskiej uczelni komfortowe warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej” architekturze w zakresie efektywności energetycznej oraz ochrony przed słońcem i hałasem.

Informacje dla wydawców:

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych. działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 29 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2013 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,87 miliardów euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 36% zrealizowano w Europie, 23% w Japonii, 15% w Ameryce Północnej, a 26% w pozostałych częściach świata.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl


PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *