Jednym z elementów, których nie może zabraknąć w żadnej firmie, jest wykończenie podłogi. Warto zadbać o to, aby było one odpowiednio dopasowane do przedsiębiorstwa – na przykład kolorystyki jego logo. Jeśli pracuje w nim dużo osób, które do wykonywania swoich obowiązków muszą się odpowiednio skupić, warto zadbać o taki materiał, który nie będzie generował niepotrzebnego hałasu. Nieodpowiednim tworzywem będzie drewniany parkiet, po którym bardzo niesie się stukanie obcasów. Dobrym rozwiązaniem byłaby wykładzina podłogowa. Do jej odpowiedniego montażu potrzebny jest specjalista. Przed zleceniem wykonania wykończenia dobrze jest zorientować się w tym, jak wyglądają profesjonalne sposoby kładzenia wykładzin.
Pierwszy etap – przygotowanie podłoża
Nieważne, jaki sposób wybierze fachowiec, najbardziej istotne przed samym rozpoczęciem montowania wykładziny jest to, aby odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być ono równe – pomiar wykonuje się wyskalowanym klinem i łatą niwelacyjną. Pozwala to określić, jakie będzie późniejsze zapotrzebowanie na materiał służący do wyrównania powierzchni. Następnie trzeba sprawdzić suchość podłoża. Ma to duże znaczenie jeśli chodzi o żywotność wykładziny. Podłoże pod wykładzinę musi być twarde. Tutaj nie powinno być problemu – większość pomieszczeń służących jako biura ma już przygotowaną betonową wylewkę. Istotne jest, aby w podłodze nie było żadnych pęknięć i zabrudzenia – te pierwsze wypełnia się odpowiednią żywicą, drugie natomiast oczyszcza. Sam montaż wykładziny zależy od jej rodzaju.
Montaż wykładzin Interface
Wykładziny dywanowe w płytkach, stosowane przez firmę Interbiuro, są przystosowane do montażu bez użycia kleju. Aby zapewnić płytce lepszą stabilizację w podłodze, stosuje się płyny antypoślizgowe. Nakłada się je cienką warstwą z użyciem wałka malarskiego. Nie może to być zbyt gruba warstwa, aby nie wypłynęła poza płytkę w momencie jej układania. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo zabrudzenia wykładziny. Układanie wykładziny Interface trzeba zacząć dopiero po wyschnięciu płynu. Jeśli jest to wzorzysty materiał, należy pamiętać o kolejności układania poszczególnych płytek. W przypadku wykładziny w płytkach sposób układania powinien być oznaczony na spodzie każdego elementu.
Napinanie wykładziny
Istnieje sposób montażu wykładziny „na naciąg”, nazywany systemem amerykańskim. Nazwa odnosi się do tego, że ta technika została wynaleziona w Stanach, gdzie stosuje się ją od ponad 40 lat. Wykładzina jest napinana przy pomocy profesjonalnego sprzętu na odpowiednio przygotowane listwy. Podkład, jakiego używa się przy takiej metodzie, to kauczuk lub maty filcowe. Dzięki niemu pomieszczenie jest ocieplone i wyciszone, a sama żywotność wykładziny wzrasta nawet do 40%.
Kiedy planujemy montaż wykładzin we własnym domu, możemy również użyć metody klejenia czy po prostu położenia, jeśli jest to wykładzina obszyta – pełni ona wtedy rolę zwyczajnego dywanu. Gdy chodzi o wykończenie powierzchni biurowej, lepiej zaufać takiej firmie jak Interbiuro, zajmującej się nie tylko montażem wykładzin dywanowych Interface, ale również projektowaniem i aranżacją wnętrz całego biura.