Czym kierować się wybierając firmę zajmującą się nadzorem budowlanym?

Rola inspektora budowlanego nie należy do najłatwiejszych. Akceptacja zgodności wszystkich prac z projektem i obowiązującymi przepisami prawnymi, odpowiednia organizacja czasowa ekip dotycząca wykonywania poszczególnych zadań na kolejnych etapach budowy, a przede wszystkim ogromna odpowiedzialność wymagają wiedzy, doświadczenia i samoorganizacji. Mało który inwestor jest w stanie poświęcić procesowi powstawania wymarzonego domu odpowiednią ilość czasu – sam musi przecież pracować. Z tego względu zatrudnianie profesjonalnych firm zajmujących się nadzorem staje się coraz popularniejsze, nie tylko w sektorze budynków komercyjnych, ale też prywatnych.

Nadzór gwarancją płynności prac budowlanych

Co można zyskać zatrudniając profesjonalnych „opiekunów” na placu budowy? Jak nadmieniono we wstępie, zadania inspektora budowlanego to m.in. nieustanna kontrola zgodności postępującej budowy z zatwierdzonym wcześniej projektem, realizacja każdego poszczególnego etapu według przepisów oraz oddanie gotowego budynku do użytku. Inspektor ma prawo wydawać polecenia kierownikowi budowy, wprowadzać zmiany lub negować wszystkie prace, które nie są zgodne z przepisami. – Największą zaletą zatrudnienia inspektora, jest przeniesienie obowiązku kontroli na profesjonalistę, który naprawdę zna się na rzeczy. Zwłaszcza w przypadku budownictwa prywatnego. Tam mało który inwestor posiada wiedzę, która pozwoliłaby rzetelnie dopilnować wszystkich prac budowlanych – przekonuje specjalista Biura Inżynierskiego Troll.

Jak szukać?

Na początku najlepiej po prostu zapytać doświadczonych znajomych i bliskich o godne zaufania firmy. Rodzina i przyjaciele chętnie doradzą lub odradzą specjalistów, którym powierzyli kiedyś kontrolę nad budową. Równie dobrze odpowiedź można znaleźć w sieci, na lokalnych forach lub grupach na portalach społecznościowych. 

Generalnie poszukiwania fachowców na własną rękę również nie należą do najtrudniejszych. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy książkę telefoniczną zastąpił dostępny niemal wszędzie internet. Wystarczy poszukać i porównać oferty kilku lokalnie działających firm lub biur inżynierskich. Strona internetowa to dzisiaj wizytówka każdego przedsiębiorstwa i jako taka, może wiele o nim powiedzieć. Już sam brak jakichkolwiek informacji i treści zrealizowane byle jak to sygnał, że właściciele nie traktują biznesu poważnie. 

Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy. Nadzór na procesem budowlanym to zbiór wielu zadań. Najlepsze oferty to naturalnie te, w ramach których istnieje możliwość uzyskania licznych dodatkowych usług m.in. sporządzania kosztorysów, specyfikacji i inwentaryzacji technicznych. Dobrze o firmie świadczy galeria lub spis wcześniejszych realizacji; jeszcze lepiej, jeżeli wśród nich można znaleźć zarówno prywatne inwestycje, jak i te użyteczności publicznej. 

Odszukanie dobrej firmy nadzoru budowlanego nie jest trudne, ale wymaga poświęcenia chwili czasu. Niemniej jednak zatrudnienie takiego specjalisty w dużej mierze rzutuje na późniejszy przebieg realizacji wszystkich prac. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, żeby zadanie kontroli nad postępującą budową wymarzonego domu zlecić najlepszym. – podsumowuje specjalista Biura Inżynierskiego Troll


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *