Pracownicy z Filipin – nasi przedsiębiorcy coraz chętniej ich zatrudniają

Polscy fachowcy migrują za pracą za granicę. Co za tym idzie na naszym rodzimym rynku brakuje specjalistów takich jak: spawacze, rurarze i pracownicy obróbki stali. To jednak nie wszystkie zawody, w których widać deficyty kadrowe. Nasi pracodawcy potrzebują także pielęgniarek, położnych i operatorów robót ziemnych. Do tej pory zatrudniali oni Ukraińców, jednak ich wygórowane wymagania i częste migracje do naszych zachodnich sąsiadów spowodowały, że staje się to nieopłacalne. Odpowiedzią na wymagania naszego rynku pracy są więc pracownicy z Filipin.

 

Pracownicy z Filipin – jedni z najbardziej licznych na polskim rynku pracy

Jak już wspomniano, zatrudnianie Ukraińców przestaje się opłacać. W dalszym ciągu jednak pracownicy ze Wschodu stanowią na polskim rynku najliczniejszą grupę. Szala jednak znacząco przechyla się na rzecz Filipińczyków. Co pokazują statystyki?

W 2020 roku pozwolenie na pracę miało 296,5 tys. Ukraińców, zaraz po nich uplasowali się Białorusini (28,5 tysiąca), pracownicy z Indii (8,8 tysiąca), Gruzini (8,2 tysiąca) i Filipińczycy (pozwolenie na prace dostało 7557 osób).

Dlaczego warto zatrudniać Filipińczyków?

Pracownicy z Filipin wiążą się z jednym pracodawcą na długi czas. Dzięki temu nasi przedsiębiorcy nie muszą się martwić, że utracą kolejną parę rąk do pracy, tak, jak to się dzieje, jeśli chodzi o Ukraińców czy Białorusinów. W przypadku zatrudniania Ukraińców sytuacja jest utrudniona o tyle, że Ukraina wprowadziła 2-3 miesięczny system bezwizowy.

Pracownicy z Filipin na rocznych kontraktach w Polsce

Filipińczycy pracują w naszym kraju na rocznych kontraktach z możliwością przedłużenia ich na kolejne 3 lata. Oczywiście nasi pracodawcy chcą jak najdłużej utrzymać pracowników z Filipin. Po 5 latach pracy mogą oni ubiegać się o pobyt stały.

Polscy przedsiębiorcy chętnie szkolą Filipińczyków, co zwraca się z nawiązką, ponieważ zyskują lojalnych i zmotywowanych pracowników. W przypadku Ukraińców czy Białorusinów inwestycja w „dokształcanie” bywa często stratą czasu i pieniędzy.

Czy Filipińczycy zabierają pracę Polakom?

W naszym kraju brakuje specjalistów, ponieważ wolą oni pracować na stanowiskach w Unii Europejskiej za większe pieniądze niż te, które proponuje się im na rodzimym rynku. Filipińczycy robią dokładnie to samo – migrują za pracą w poszukiwaniu lepszego zarobku.

Pracownicy z Filipin mają u nas dobre warunki bytowe. Przedsiębiorcy często podpisują umowy z agencjami pracy, które zapewniają pracownikom transport i mieszkanie.

Filipińczyk w Polsce zarabia średnio 4 tys. złotych netto. Jeśli dodamy do tego niższe niż w innych krajach koszty wyżywienia i utrzymania, widać jasno, że migracja do naszego kraju po prostu się opłaca.

Pracownicy z Filipin – wykształceni i zdolni

Myliłby się ten, kto uważa, że Filipińczycy nadają się tylko do prac fizycznych. Wśród nich wiele osób ma wyższe wykształcenie, dlatego mogą pracować nawet na stanowiskach managerskich. Pracownicy z Filipin mają ogromne zdolności manualne. Kobiety są doskonałymi szwaczkami, poza tym sprawdzają się przy produkcji żywności. Cechuje je dokładność i sumienność. Filipińczycy to świetni fachowcy – u nas w kraju wielu z nich jest spawaczami TIG.

Filipińczycy swoje doświadczenie zdobywają na rynkach azjatyckich – w Japonii, Korei, Chinach, Dubaju, Tajwanie, Arabii Saudyjskiej. Migracja nie jest więc dla nich problemem (ponieważ są do niej przyzwyczajeni).

Współpraca z Filipińczykami to sama przyjemność, ponieważ naród ten jest uprzejmy, sympatyczny i optymistycznie nastawiony do życia. Pracownicy z Filipin gościnność mają we krwi – jeśli kogoś u siebie podejmują, zawsze częstują ich tym, co aktualnie mają.

Czy zatem Filipińczyk to pracownik idealny? Prawie, choć oczywiście wszystko zależy od człowieka. Nasi pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców z Azji, ponieważ rynki wschodnie pomału się wyczerpują. I nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się wkrótce zmienić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *