Sukcesywny wzrost inflacji oraz cen surowców powoduje, że producenci stolarki okiennej zmuszeni są do poszukiwania nowych sposobów na optymalizację kosztów. Ostatecznie jednak część podwyżek zostanie przeniesiona na klientów, co wpłynie na kondycję całego rynku.

Według najnowszych danych GUS wskaźnik inflacji wzrósł w przeciągu ostatnich 12 miesięcy z 2,6% do 4,3%. Słabnąca siła nabywcza pieniądza w połączeniu z kolejnymi podwyżkami na rynku materiałów niezbędnych w procesie produkcji okien odbijają się na rentowności wszystkich producentów. Chcąc zachować dotychczasowe zyski, wielu z nich zwiększyło już ceny swoich produktów. Pozostali nie chcą jeszcze obciążać klientów i starają się optymalizować koszty produkcji.

„ W naszym przedsiębiorstwie udało się częściowo zahamować wzrost cen, dzięki zmniejszeniu marży oraz redukcji kosztów. Niestety podwyżka i tak musi zostać wprowadzona, ale będzie ona znacznie niższa w porównaniu do firm, które nie podjęły tego typu działań. Zmiany obejmą cały rynek, więc producenci, którzy jeszcze nie wprowadzili korekty zapewne zrobią to wkrótce – mówi Artur Romanik, wiceprezes MS więcej niż OKNA.

Co wpływa na wartość okna?
Ceny stolarki okiennej uzależnione są głównie od kosztów zakupu poszczególnych surowców i elementów. W przypadku okien PVC najdroższy jest profil, który stanowi 45% kwoty całkowitej. Znaczne podwyżki cen ropy oraz energii spowodowały, że obecnie trzeba zapłacić za niego o 7% więcej niż w zeszłym roku.

Podobna sytuacja dotyczy wszystkich materiałów stosowanych w procesie produkcji okien. Zwiększające się koszty zakupu szkła spowodowały, że cena wkładu szybowego wzrosła o 15%. Natomiast drożejąca stal zwiększyła wartość okuć o 6% a wzmocnień aż o 25%.
– Rynek stolarki okiennej w Polsce jest nasycony i cały czas panuje na nim wysoka konkurencja. Poziomy rentowności nie są wysokie a brak odpowiedniej reakcji na zmiany rynkowe oznacza brak możliwości pokrycia kosztów własnych, nie mówiąc już o wygenerowaniu zysku – dodaje Artur Romanik.
Konsumenci powinni zatem przygotować się na to, że w najbliższym czasie za okna trzeba będzie płacić coraz więcej i taki stan utrzyma się do momentu, gdy na światowych rynkach ustabilizują się ceny surowców.

O Firmie
MS więcej niż OKNA jest liderem wśród polskich producentów okien i drzwi i jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku. Firma działa od 1991 roku. Obecnie grupę MS tworzą: M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o., M&S Okna i Drzwi Sp. z o.o. oraz Projekt +2000 Sp. z o.o. Główna siedziba firmy mieści się w Słupsku.
MS więcej niż OKNA posiada w swojej ofercie m.in. okna i drzwi PVC i drewniane, rolety i moskitiery, a także produkty z kamienia naturalnego oraz okna i konstrukcje aluminiowe.
W kilku zakładach o łącznej powierzchni 100.000 m2, zatrudnia ponad 500 pracowników. Sieć dystrybucji obejmuje ponad 170 krajowych i zagranicznych salonów sprzedaży. Głównym kierunkiem eksportowym są kraje Europy Zachodniej oraz Stany Zjednoczone i Kanada.


Strona internetowa: www.ms.pl

źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *