Ogrzewanie, którym zarządzasz przy użyciu telefonu lub które działa automatycznie tak, jak sobie tego zażyczysz? To możliwe również w przypadku folii grzewczych na podczerwień. Połącz je z inteligentnym termostatem, a zyskasz sprawnie działający, energooszczędny system, który zapewni Ci wygodę i komfortową temperaturę, gdy wracasz do domu. Poznaj możliwości, jakie daje ogrzewanie podczerwienią w Smart Home! 

Inteligentny, czyli jaki? Działanie systemów Smart Home w skrócie

Czy korzystanie z inteligentnych głośników rozumiejących polecenia głosowe lub zarządzanie pracą urządzeń w aplikacji mobilnej wystarczy, by można było mówić o inteligentnym domu?

Smart Home to nie pojedyncze sprzęty domowe, którymi można sterować zdalnie lub które same dostosowują swoją pracę do warunków zewnętrznych. To urządzenia połączone w system, na bieżąco komunikujące się ze sobą – bez spełnienia tego warunku to tylko zestaw niepowiązanych ze sobą gadżetów.

Jak w takim razie przebiega transmisja danych pomiędzy urządzeniami w systemie Smart Home? Najczęściej wykorzystuje się do tego moduły bezprzewodowe: Wi-Fi, Bluetooth i inne. Przy ich użyciu poszczególne elementy inteligentnego domu „rozmawiają ze sobą” – wymieniają się danymi i powodują włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu łączą się także z telefonem, tabletem lub laptopem, a Ty możesz sterować inteligentnym domem za pomocą aplikacji.

Jak wykorzystać możliwości systemu Smart Home do zarządzania pracą folii grzewczych?

Nie tylko sprzęt audio-video, oświetlenie i systemy bezpieczeństwa mogą być „smart”. Inteligentne funkcje możesz dodać także do swojego systemu ogrzewania podłogowego! Folie grzewcze emitujące podczerwień nie są same w sobie urządzeniami wyposażonymi w moduły do komunikacji bezprzewodowej. Jeśli jednak połączysz je z inteligentnym termostatem, zyskasz zupełnie nowe możliwości sterowania swoim systemem ogrzewania.

Termostat to urządzenie, za pomocą którego zarządzasz pracą folii grzewczych. Na podstawie danych na temat temperatury otoczenia włącza lub wyłącza ogrzewanie tak, aby zapewnić komfort termiczny w pomieszczeniu. Inteligentne termostaty są wyposażone w moduł Wi-Fi, Bluetooth lub inny. Dzięki temu bezprzewodowo zbierają informacje od innych elementów systemu Smart Home (np. tych kontrolujących warunki w domu i na zewnątrz) i kontrolują działanie folii.

Dodatkowo przy użyciu inteligentnych termostatów możesz tworzyć gotowe harmonogramy lub całe sceny. Ustaw włączanie ogrzewania na pół godziny przed Twoim powrotem do domu, a na miejscu zastaniesz przyjemnie ciepłą podłogę. Obniż na noc temperaturę w salonie, w którym nikt nie śpi, a zmniejszysz koszty zużycia energii. Dostosowuj parametry ogrzewania do trybu życia domowników w dni pracujące i w weekendy. To tylko kilka możliwości, jakie zapewniają harmonogramy w inteligentnych termostatach do sterowania ogrzewaniem na podczerwień.

Z jakimi innymi elementami systemu Smart Home warto połączyć ogrzewanie podczerwienią?

To, jak będzie działał system Smart Home wykorzystujący ogrzewanie podczerwienią, może wyglądać inaczej u każdego użytkownika, w zależności od jego potrzeb. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i… możliwości finansowe.

W podstawowej wersji potrzebujesz jedynie folii grzewczych oraz inteligentnego termostatu pasującego do ogrzewania podłogowego na podczerwień. Podłączenie innych urządzeń do systemu zwiększy jednak Twoją wygodę i pozwoli efektywnie korzystać z ogrzewania.

Użytkownicy systemów Smart Home często łączą termostaty z zaawansowanymi czujnikami temperatury, wilgotności i mierzących inne parametry powietrza w budynku. Dzięki temu mogą jeszcze lepiej dostosować temperaturę ogrzewania do warunków zewnętrznych.

System ogrzewania podczerwienią możesz połączyć z innymi urządzeniami także po to, by tworzyć sceny. W takich scenach jedno zdarzenie, np. otwarcie drzwi przez jednego z domowników, powoduje uruchomienie kolejnych procesów. Może to być włączenie światła i ogrzewania, a także wyłączenie alarmu. Dzięki temu nie musisz robić tego ręcznie – czas po powrocie do domu przeznaczysz na odpoczynek.

Najważniejsze zalety inteligentnego ogrzewania podczerwienią

Inteligentny system ogrzewania to potrzebna inwestycja czy zbędny gadżet? O tym, że takie rozwiązanie naprawdę ułatwia codzienne życie, może przekonać Cię kilka argumentów:

  • efektywne wykorzystanie możliwości folii grzewczych – urządzenia pracują tylko wtedy, gdy są potrzebne, a w pozostałych porach dnia i nocy są wyłączane;
  • wygoda – proces ogrzewania jest zautomatyzowany, a jeśli korzystasz z gotowych harmonogramów, z Twojej strony nie są potrzebne żadne czynności;
  • pełna kontrola – w aplikacji mobilnej nie tylko sterujesz ogrzewaniem i ustawiasz harmonogramy, ale także otrzymujesz powiadomienia o ewentualnych awariach;
  • oszczędność energiifolie grzewcze są wyłączane od razu, gdy temperatura osiągnie wskazany przez użytkownika poziom. Dzieje się to także wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Jaki termostat wybrać, by osiągnąć te efekty? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – inteligentne termostaty przeznaczone do ogrzewania podczerwienią. Dzięki temu, że mierzą zarówno temperaturę powietrza, jak i podłogi, pozwalają idealnie dostosować warunki w pomieszczeniu do Twoich potrzeb. Poznaj więcej możliwości tych urządzeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *