Nakrętka, obok śruby, to najważniejszy element połączenia gwintowego. Jak jednak wybrać model odpowiedni do danej konstrukcji?

Wybór nakrętki do połączenia śrubowego tylko pozornie jest łatwy. Sporo problemów przysporzy przede wszystkim amatorskim majsterkowiczom, bo poza wymiarami pod uwagę należy wziąć też warunki, w jakich konstrukcja będzie użytkowana i jej przeznaczenie. Wybór nakrętki szczególnie ważny będzie w przypadku połączeń w konstrukcjach narażonych na duże obciążenia, działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz szkodliwych substancji. Jak więc wybrać najlepsze w danym przypadku nakrętki?


Wilgoć i kwasy

Materiał, z którego wykonano nakrętkę ma wielki wpływ na to, jak będzie sobie ona radziła w kontakcie z wilgocią i żrącymi substancjami. Jeśli konstrukcja ma być wykorzystywana na zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór nakrętek ze stali nierdzewnej, która nie tylko nie koroduje, ale też świetnie znosi duże obciążenia. Jeśli połączenie może mieć styczność z kwasami, dobrze sprawdzą się modele wykonane ze stali kwasoodpornej oraz niereagujących metali i stopów – miedzi i mosiądzu. Wszystkie z nich znajdziemy w ofercie sklepu Stalmut.

Klasa wytrzymałości

W przypadku uszkodzenia połączenia pęknąć powinien trzpień śruby – nie zaś nakrętka. Tą zasadą warto kierować się ze względów na bezpieczeństwo, bo uszkodzenia nakrętki są trudniejsze do wykrycia, a to w wielu sytuacjach generuje spore ryzyko. Należy więc wybierać nakrętki o większej wytrzymałości niż śruby, pamiętając o różnicach w systemach ich oznaczania. Dla przykładu – śruby o klasie wytrzymałości od 3,5 do 4 muszą być łączone z nakrętkami o klasie własności mechanicznych 4, zaś te o klasie od 6 do 7 najlepiej będą współpracowały z nakrętkami o klasach 6 i 8.

Typy nakrętek

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie nakrętek o specjalnych właściwościach. Połączenia w konstrukcjach narażonych na częste i silne wibracje muszą być wykorzystane z użyciem nakrętek samozabezpieczających, które pod wpływem drgań samoistnie się kontrują. Innym przykładem nietypowych nakrętek są modele ze skrzydełkami. Warto stosować je w konstrukcjach, które często są demontowane – połączenie można bowiem rozebrać bez użycia narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *