Lampy ogrodowe spełniają dwie główne funkcje – są uroczą dekoracją naszej posesji oraz dają poczucie bezpieczeństwa, gdy zapada zmrok. Czym należy się kierować wybierając oświetlenie naszego ogrodu? Jakie lampy będą najbardziej odpowiednie dla otoczenia naszego domu? Poznaj kilka kryteriów, którymi powinieneś kierować się przy wyborze tego rodzaju iluminacji.

Oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje się do dekoracji wejścia do domu, alejek i ścieżek w ogrodzie, elewacji budynku, a także jako element niezabudowanych altan. Najlepszym wyjściem jest zaplanowanie oświetlenia całej posesji, tak aby było ono spójne estetycznie oraz tworzyło inteligentny system, który nie zrujnuje naszej kieszeni. Warto zaznaczyć, iż poszczególne elementy naszej działki wymagają innego oświetlenia. Oto kilka istotnych informacji, które przydadzą Ci się podczas zakupów oświetlenia wokół domu


Oświetlenie bramy

Zakłada się, iż lampy oświetlające bramę powinny znajdować się ok. 1,5 – 2 metrów od niej. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie lamp o dużej mocy, które będą oświetlać bramę od dołu. Mogą być one wspomagane słabszym strumieniem światła znajdującym się na górze wjazdu, które będzie oświetlało ulicę wokół niej. Bardzo praktyczną metodą w przypadku posiadania bramy zautomatyzowanej jest zamontowanie specjalnego oświetlenia, które będzie migać przy jej otwieraniu.

Oświetlenie ogrodu

Lampy ogrodowe nie muszą oświetlać dokładnie całego terenu, ale tylko te jego części, które są warte wyeksponowania. Podkreślić strumieniem światła możemy zadbane drzewa, wypielęgnowane krzewy, kolorowe rośliny bądź meble ogrodowe. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia typu led z wyjątkiem drzew, które potrzebują światła o wyższym natężeniu (od 70 do 150 W).

Oświetlenie alejek

Najbardziej użytecznym rozwiązaniem jest oświetlenie ścieżek od dołu, choć stosuje się również oświetlenia światłem od góry. Najlepiej jednak połączyć dwa rodzaje lamp – oprawy dolne umieszczone na obrzeżach chodnika bądź trawnika będą wskazywały bieg ścieżki, a żarówki mocowane na słupkach oświetlą ją równomiernie od góry.

Oświetlenie drzwi wejściowych

Celem iluminacji znajdującej się przy wejściu do domu jest jak najlepsze oświetlenie schodów, podestu oraz drzwi wejściowych. Najlepiej sprawdzają się lampy halogenowe o dużej mocy, których światło oświetla wejście do domu od góry. Uzupełnieniem mogą być tzw. światła punktowe o mniejszej mocy, wmurowane w ścianę. Dodatkowo można podkreślić ciekawe elementy, takie jak gzymsy, wnęki czy skrzynki z kwiatami.

Duży wybór lamp ogrodowych, które skutecznie oświetlą naszą posesję, znajduje się na stronie http://ledco.pl. W ofercie sklepu znajdują się m. in. słupki ogrodowe, świecące kule, kinkiety, lampy najazdowe, naświetlacze led oraz wiele innych produktów. Cała bogata oferta dostępna jest na stronie internetowej sklepu w zakładce Lampy ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *