Gumowy profil – nie przepuści ani kropli!

Jednym z materiałów, bez którego nie obejdzie się żadna branża przemysłowa, jest guma. Produkt ten dzięki swym właściwościom, stanowi dobry izolator, jak i uszczelniacz. Wraz z rozwojem techniki zastosowanie tego materiału jest praktycznie niezbędne.

Szerokie zastosowanie gumy związane jest z olbrzymią ilością produktów, które można z niej uzyskać. Zaczynając od najprostszych uszczelek, przewodów elastycznych, dętek czy opon. Każdy materiał, tak samo i guma może być różnej jakości. Wszystko zależy od tego w jaki sposób jest wykonywana. Firma Larkis jest jednym z liderów na rynku producentów artykułów formowanych z gumy oraz silikonu. Jedną z najbardziej cenionych metod do produkcji gumowych elementów, między innymi dla branży energetycznej, są te produkowane metodą wtryskową. Metoda ta pozwala na dokładne przygotowanie produktu, który będzie charakteryzował się niezawodnością. Jest także gwarancją satysfakcji osoby zamawiającej dany element.


Produktem gumowym, jednym z najbardziej użytecznych, jest uszczelka. Element ten pozwala zabezpieczyć części maszyn i urządzeń przed dostaniem się do ich wnętrza substancji ciekłych, bądź gazowych. Uszczelki umożliwiają także utrzymanie ciepła wewnątrz obiektów. Bardzo istotna jest jakoś produktów z jakiego guma do produkcji elementów została wykonana. Elementy te koniecznie muszą być wcześniej przetestowane, szczególnie pod kątem ich bezpieczeństwa. Jeśli do produkcji gumy zostaną zastosowane produkty niskiej jakości, to uszczelki lub izolatory z niej wykonane szybko ulegną zniszczeniu, to natomiast grozi wadliwości całej maszyny.

Równie powszechnym zastosowaniem jak uszczelka, cieszą się różnego rodzaju gumowe pasy. Najczęściej są to profile gumowe prostokątne i kwadratowe. Do tej grupy należą również profile gumowe o przekroju trapezowym. Przekroje profili, jak i przekroje sznurów mogą być wykonane z zaokrąglonymi narożnikami lub przynajmniej jednym bokiem w kształcie łuku. Niektóre mogą posiadać dodatkowe otwory zmiękczające.

Gumowe profile, jak i sznury mogą służyć jako uszczelki autoklawu oraz uszczelki pokryw zbiorników. Tak wyprofilowana guma znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi  w branży budowlanej, przemysłowej, kolejnictwie, a także w motoryzacji i rolnictwie. Profile mają za zadanie nie tylko uszczelnić, osłonić, wytłumić, ale również przetransportować, a nawet i ozdobić. Mogą być też wykorzystywane jako podkładki lub odbojnice.

Guma podobnie jak sylikon wykorzystywane są także w branży medycznej. Swoje zastosowanie znalazły one między innymi w uropenie. Przyrząd ten służy osobom mającym problem z trzymaniem moczu. Jest wyposażone w sylikonowy cewnik i worki do odprowadzania moczu.


Najwięksi producenci wyrobów gumowych i sylikonowych  stosują wyłącznie kauczuk sylikonowy. Zalicza się do nich firma Larkisktóra kauczuk importuje jedynie od sprawdzonych i wiodących producentów.
Elementy silikonowe i gumowe znajdują zastosowanie w urządzeniach elektrycznych. Znaleźć je można w gniazdkach i puszkach elektrycznych. Dzięki zastosowaniu barwników guma oprócz swej podstawowej roli izolatora pełni także rolę ozdobną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *