Budynki wielkogabarytowe pełnią zróżnicowane funkcje i mają odmienne wymagania wobec systemów ogrzewania jak i wentylacji. Łączy je jednak jedno – koszty energii, które sprawiają, że ogrzewanie i wentylacja stanowią znaczną część ich kosztów eksploatacyjnych. Momentami mają również istotny wpływ nawet na same koszty produkcji lub usług.
Czynniki te skłaniają coraz więcej firm do optymalizacji systemów grzewczych i wentylacyjnych. Szczęśliwie możliwości wyboru takich systemów jest bardzo dużo. Jednym z najczęściej spotykanych przykładów ogrzewania są systemy wodne, gazowe bądź olejowe. W nowocześniejszych budynkach spotyka się promienniki podczerwieni, również w systemie gazowym, olejowym bądź elektrycznym. Specjaliści z firmy Andre-Tech zwracają również uwagę na fakt, że w części budynków wielkogabarytowych stosuje się ogrzewanie podstropowymi promiennikami płytowymi pod postacią nowoczesnych belek. Niekiedy stosuje się także specjalne aparaty grzewczo-wentylacyjne bądź instalacje płaszczyznowe. W ostateczności, chociaż trend ten powoli zanika, stosuje się tradycyjne grzejniki. W zależności od specyfiki oraz wielkości obiektu inwestorzy często decydują się na rozwiązania hybrydowe dotyczące systemów ogrzewania.
Fachowcy z firmy Andre-Tech przypominają, że w czasie tworzenia systemu grzewczego inwestor nie może brać pod uwagę jedynie kosztów inwestycyjnych, ale również eksploatacyjne. Jest to związane z tym, iż użytkowanie niepoprawnie dobranych systemów grzewczych może stać się przyczyną na tyle dużego obciążenia finansowego, że będzie wymagało całkowitej wymiany systemu ogrzewania i wentylacji.
Wiele obiektów o dużej powierzchni wciąż zmaga się z problemem niewykorzystywanego, całkiem sporego potencjału oszczędności energii, do czego zaliczyć trzeba w pierwszej kolejności ogrzewanie i wentylację. Według specjalistów największy potencjał oszczędności w dużych obiektach, także przemysłowych, tkwi właśnie w ogrzewaniu, niekoniecznie w procesach technologicznych, chociaż i w tej materii jest jeszcze wiele pracy.
Jeśli chodzi o modernizacje, to w pierwszej kolejności powinny one obejmować izolowanie przegród i dachów oraz wydzielanie stref ogrzewania i ich separacja, a także dobór zoptymalizowanych dla nich urządzeń grzewczych. Jeśli chodzi o automatykę, sterowanie powinno uwzględniać okresowe wykorzystywanie stref i przebywanie w nich ludzi oraz wymagania dotyczące temperatury i jakości powietrza w różnych porach dnia, tygodnia oraz roku.
Biorąc pod uwagę te informacje, powinno się przedsiębiorcy jak najszybciej zwrócić uwagę na systemy grzewcze przez nich stosowane. Jeśli system taki jest przestarzały i koszt jego użytkowania jest mało ekonomiczny należałoby rozważyć jego totalną modernizację. Nowoczesne, wysoko rozwinięte technologicznie sprzęty pozwalają na odpowiednie dopasowanie owych systemów tak, aby obciążenia finansowe ponoszone z tego tytułu były jak najniższe. Zamontowanie odpowiednich pomp lub innych systemów grzewczych, chociaż początkowo może wydawać się kosztowne, z czasem zaczyna przynosić odczuwalny dochód, co poprawia działanie hali i całego przedsiębiorstwa.