Adaptacja pomieszczeń w mieszkaniu lub domu do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych wymaga dbałości o szczegóły konstrukcyjne. Szczególnie istotne jest dostosowanie wyposażenia łazienki – miejsca, w którym zapewnienie odpowiedniego standardu urządzeń sanitarnych znacząco wpływa na osobisty komfort domowników. O tym w jaki sposób optymalnie zaaranżować przestrzeń każdego salonu kąpielowego mówi Andrzej Majewski – ekspert z firmy TECE.
„Dyskomfort użytkowania łazienek przez osoby niepełnosprawne jest najczęściej spowodowany ograniczoną przestrzenią tych pomieszczeń. Z uwagi na różne warunki mieszkaniowe ich rozbudowa nie zawsze jest możliwa. Alternatywą umożliwiającą zapewnienie większej przestronności łazienki jest wybór specjalistycznych i strategicznie rozmieszczonych urządzeń sanitarnych oraz elementów instalacji odprowadzających wodę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Ważną opcją, przystosowującą łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest m.in. zaaranżowanie przestrzeni pod prysznicem przy wykorzystaniu niemal niewidocznej rynny odpływowej. Warto skorzystać z dostępnych na rynku płaskich rusztów odpływowych, które niezależnie od grubości kamiennych płyt lub płytek ceramicznych tworzą jednolitą powierzchnię z podłogą. Zachowanie jednego poziomu posadzki we wszystkich pomieszczeniach, poprzez usunięcie stopni i zbędnych progów, ułatwia poruszanie się i zapobiega potknięciom oraz upadkom. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim, które bez problemu mogą nim wjechać pod prysznic. Firma TECE oferuje bogatą paletę odwodnień liniowych, które są nie tylko praktycznym, ale i niezwykle estetycznym rozwiązaniem dla każdej łazienki. Istotnym aspektem wyposażenia salonu kąpielowego jest również wysokość sedesu. Miska ustępowa powinna być optymalnie zamontowana na wysokości ok. 48 cm od podłogi. Takie parametry pozwalają uzyskać specjalne stelaże dostępne w ofercie firmy TECE. Najczęściej wyposażone są one w trawersy montażowe przystosowane do zamocowania poręczy oraz wbudowany elektryczny mechanizm spłukujący. Umieszczona w nowoczesnym stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana za pomocą przycisku elektrycznego w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Wart uwagi jest fakt, że stelaże firmy TECE przeznaczone są do instalacji zarówno w ścianie lekkiej z profili stalowych, UA lub powierzchni o bardziej masywnej konstrukcji. W komplecie TECEprofil znajdują się również rurki osłonowe umożliwiające wyprowadzenie przewodów elektrycznych do przycisku spłukującego montowanego na poręczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, włącznik elektryczny układu może być bezpiecznie zamontowany na uchwycie wspornikowym stelaża. Istotnym ułatwieniem są również specjalistyczne uchwyty łazienkowe. Zamocowane przy wannie, sedesie, umywalce czy natrysku pomagają w utrzymaniu równowagi oraz przemieszczaniu się, zwiększając tym samym bezpieczeństwo korzystających z nich osób”- mówi ekspert z firmy TECE.
Korzystanie z łazienki powinno być komfortowe dla każdego z domowników. Podążając za radami eksperta z firmy TECE pamiętajmy, by również osoby starsze lub niepełnosprawne miały łatwy dostęp do wszystkich urządzeń. Stworzona przez firmę TECE gama produktów wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, a uniwersalne stelaże do sedesu, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rynna odpływowa, umożliwiająca aranżację stanowiska prysznicowego w taki sposób, by można było z niego skorzystać na wózku inwalidzkim, to nieodzowne wyposażenie bezpiecznej i estetycznie urządzonej łazienki.
„TECE” Sp. z o.o.
Ul. Wrocławska 61
57-100 Strzelin
tece@tece.pl
www.tece.pl
————————————————————————————————————————
Przedsiębiorstwo „TECE” Sp. z o.o. jest znanym producentem i dystrybutorem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej, specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości systemów instalacyjnych przeznaczonych do obiektów przemysłowych oraz budownictwa ogólnego. Obecnie grupa TECE posiada 20 własnych oddziałów i przedstawicielstwa handlowe w ponad 31 krajach.
PR