Znamy już laureatów IV edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Wśród zwycięzców znalazły się krakowskie Sukiennice, nagrodzone w kategorii Zabytek.

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich, co roku, kolejne zabytki odzyskują blask. Gruntowny remont Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, za który odpowiadała polska firma Integer S.A., był jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Jej wartość przekroczyła 9 milionów euro, z czego ponad 5 mln pochodziło ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Nagroda w pełni zasłużona

Wszystkie prace na terenie Muzeum Narodowego odbywały się ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowego charakteru miejsca. Nowe Sukiennice, pomimo imponujących rozwiązań modernizacyjnych, m.in. ogrzewania podłogowego, wentylacji, klimatyzacji, nowoczesnego nagłośnienia czy instalacji słaboprądowych, nie straciły nic ze swego historycznego ducha. Jak mówi Przewodniczący Rady Nadzorczej Integer S.A., Jerzy Ludwin, udało się tego dokonać dzięki olbrzymiemu doświadczeniu spółki w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. – Mamy na swoim koncie renowację kilkuset obiektów i zabytkowych zespołów architektonicznych. Wśród nich między innymi Opactwa Cystersów w Krzeszowie, Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie, Zamku Książ czy Opery Wrocławskiej. Przy odnawianiu zabytków ogromną rolę odgrywa troska o detale. Sporą część renowacji Sukiennic stanowiła praca rzemieślnicza. – Efekt końcowy to w dużej mierze rezultat ręcznej roboty. Papier ścierny, odpowiednie chemikalia i niezwykła precyzja konserwatorów sprawiły, że wnętrza wyglądają olśniewająco – podsumowuje J. Ludwin.


Przyjazne muzeum

Po remoncie Sukiennice stały się zdecydowanie bardziej przyjazne. Zarówno dla dzieł sztuki, jak i zwiedzających. Po remoncie powstały tu trzy nowe sale wyposażone w sprzęt multimedialny – Multiteka, Mediateka i Atelier. W Multitece zainstalowano dziewięć szklanych ekranów, które pomagają zwiedzającym „przenieść się” w rzeczywistość sprzed 130 lat, do samych początków Muzeum. W Mediatece można skorzystać z ośmiu artomatów, czyli  specjalnych stanowisk komputerowych, wyposażonych w ekrany dotykowe, prezentujące historię Sukiennic, a także zachęcające do udziału w rozmaitych grach i quizach. Atelier to zaawansowana technologicznie sala edukacyjna, przeznaczona do organizacji zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Sporym ułatwieniem jest nowoczesna winda panoramiczna, która została wykonana specjalnie na potrzeby muzeum. Budowniczowie Sukiennic nie przewidzieli na nią miejsca, a przecież musi mieć odpowiednie gabaryty, by dało się do niej wjechać wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Dużą popularnością wśród gości cieszą się powstałe w Sukiennicach tarasy. W tym celu zaadoptowano dach. Dzięki sprawnej realizacji Integeru S.A., od 3. września 2010, kiedy nastąpiło poremontowe otwarcie galerii, można na niego wyjść i spoglądając na panoramę Krakowa, napić się dobrej kawy.

Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany był już po raz czwarty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W skład jego kapituły weszli eksperci z dziedziny turystyki oraz Funduszy Europejskich. Na swoich faworytów mogli też oddać głos internauci. W tym roku do konkursu zgłoszono 21 realizacji w 7 kategoriach. Wyniki ogłoszone zostały podczas uroczystej gali w ramach IV Forum Funduszy Europejskich. Obok Sukiennic, tytuł cudu Funduszy Europejskich otrzymały m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i projekt przebudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Więcej szczegółów na temat wyników konkursu na stronie www.polskapieknieje.gov.pl.


 ***

INTEGER S.A. – to firma budowlano-konserwatorska specjalizująca się w odbudowie i renowacji zabytków działająca od 1988 roku. W swoim dorobku firma ma ponad 150 obiektów i zabytkowych zespołów architektonicznych. Ratowanie i ochrona zabytków, szacunek dla tradycji, ale i sięganie po nowe często w celu przywracania dawnego piękna – to filozofia, która przyświeca działaniom firmy.

Więcej informacji na: www.integer.com.pl

źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *