Jakie korzyści płyną z impregnacji granitu?

Granit to bardzo chętnie wybierany gatunek kamienia naturalnego ze względu na swoje nieprzeciętne walory użytkowe i estetyczne. Cechuje się dużą wytrzymałością, odpornością na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. We wnętrzach pełni funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Granit może być użytkowany nawet w miejscach narażonych na działanie wody, substancji o odczynie kwaśnym i zasadowym. Jeśli zostanie zaimpregnowany, posłuży użytkownikowi przez wiele lat, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości i piękna. Istotne będzie dobranie odpowiedniego impregnatu do granitu, który przedłuży jego trwałość, zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi, pogłębi kolor.

 

Dlaczego impregnacja granitu jest ważna?

Impregnaty do granitu nie powstały bez powodu, pełnią one wiele funkcji, w zależności od wybranego środka. Pomimo tego, że kamień jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i szereg czynników zewnętrznych, wraz z upływem czasu traci swoje pierwotne właściwości i walory estetyczne. Można jednak temu skutecznie zapobiec, sięgając po impregnaty do granitu. Za ich pomocą możliwe staje się stworzenie warstwy ochronnej przed zaplamieniem, różnego rodzaju zabrudzeniami, degradacją biologiczną. Niezabezpieczony kamień jest narażony na działanie wilgoci, porastanie grzybów i glonów. Zimą zamarzająca woda może prowadzić do stopniowego rozsadzania kamienia. Trzeba liczyć się z pochłanianiem kurzu i brudu, co niestety nie tylko utrudnia czyszczenie, ale też obniża atrakcyjność kamienia.

Za pomocą impregnatu do granitu można stworzyć specjalną powłokę hydrofobową, dzięki czemu nie będzie on podatny na działanie wilgoci ani na wnikanie tłuszczu i powstawanie nieestetycznych plam. Kolejną zaletą stosowania impregnacji jest zabezpieczenie przed działaniem promieniowania słonecznego i szeregiem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można liczyć na wzmocnienie koloru, nabłyszczenie lub zmatowienie powierzchni. Zaimpregnowany kamień jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Impregnacja jest szczególnie ważna na samym początku użytkowania kamienia naturalnego, ale zabieg należy powtarzać regularnie, aby podtrzymać uzyskany efekt.

 

 

 

 

Jak wybrać odpowiedni impregnat do granitu?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów impregnatów do granitu, dzięki czemu można dostosować środek do swoich potrzeb, czyli pożądanych efektów. Warto sięgnąć po impregnaty zabezpieczające przed plamami, które powstają na skutek wylania na powierzchnię kamienia substancji tłustych, kwaśnych, barwiących. Tego typu impregnaty uławiają pielęgnację i jednocześnie zabezpieczają przed powstaniem plam. W ofercie znajdują się też impregnaty służące zachowaniu naturalnej barwy kamienia, wzmacniające jego strukturę, chroniące powierzchnię przed wnikaniem wody i zabrudzeń. Godne uwagi są również impregnaty pogłębiające kolor granitu, zabezpieczające go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Na uwagę zasługują środki tworzące efekt mokrego kamienia, nadające powierzchni właściwości antypoślizgowe.

Impregnat do granitu należy kupować wyłącznie ze sprawdzonego źródła, renomowanego producenta. Zawsze trzeba sprawdzić ich przeznaczenie, gdyż źle dobrane będą nie tylko mało skuteczne, ale mogą wręcz przyczynić się do zniszczenia impregnowanej powierzchni. Dobrej jakości chemię kamieniarską można kupić w sklepie internetowym www.do-kamienia.pl. Klienci mogą liczyć na bogaty i zróżnicowany asortyment, fachowe doradztwo w doborze właściwego preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *