Jak funkcjonalnie zagospodarować łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem koniecznym w każdym domu i w każdym mieszkaniu. Niezależnie od tego, jaką dokładnie powierzchnię mamy do dyspozycji, należy zadbać o aranżację całego pomieszczenia. Jak funkcjonalnie zagospodarować łazienkę? Czas poznać kilka zasad, dzięki czemu będziemy mogli kupić m.in. odpowiednie wyposażenie łazienki.

 

 

Odpowiednie odległości

Aby móc mówić o tym, że łazienka jest funkcjonalnym pomieszczeniem, musimy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie odległości. I tak – dla bidetu (aczkolwiek nie występuje on w każdym domu) należy przeznaczyć powierzchnię ok. 70x100cm. Dla sedesu należy zachować przestrzeń 80x85cm. Umywalka to 60x90cm. Wanna to 70×100 cm. Oczywiście są to umowne wielkości, ponieważ nie jest powiedziane, że bidet koniecznie musimy zamontować i w każdej łazience będzie znajdowała się wanna. Czasem trzeba z niej zrezygnować na rzecz prysznica, który może wymagać od nowa pozostawienia nieco mniejszej ilości miejsca, niż przy samej wannie. Sedes w wielu przypadkach znajduje się w innym, osobnym pomieszczeniu, więc to również będzie wpływało na ilość dostępnego miejsca w łazience. Należy mieć jednak świadomość odnośnie takich właśnie odległości, ułatwiających swobodną komunikację.

 

Szybka kąpiel czy długie wylegiwanie się

Chcąc kupić dobre wyposażenie łazienki nie raz będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie – lepsza będzie wanna, czy prysznic. Tam, gdzie mamy do czynienia z małą ilość powierzchni, prysznic wygrywa. W większych łazienkach można pozwolić sobie na wannę. A może weźmiemy pod uwagę obydwie propozycje? Tak, takie rozwiązania są często wykorzystywane w łazienkach o dużych powierzchniach. Niektórzy decydują się na to, aby połączyć wannę z prysznicem razem, dzięki specjalnej obudowie. Inne osoby z kolei decydują się na osobny rozstaw obydwu tych rzeczy. W jednym kącie będzie stała wanna, a na przeciwko prysznic. W przypadku braku czasu będziemy mogli pozwolić sobie na szybką i sprawną kąpiel, a w inny dzień ze spokojem będziemy mogli wylegiwać się w pachnącej pianie.

 

 

 

Ogrzewanie w łazience

Biorąc pod uwagę wyposażenie łazienki musimy pamiętać o ogrzewaniu. Jest to rzecz absolutnie niezbędna – w szczególności w okresie zimowym. Chociaż niektórzy rodzice posuwają się do tego, aby ogrzewanie w łazience włączać na czas kąpieli ich nowo narodzonych dzieci w sezonie letnim. Decydując się na ogrzewanie starajmy się postawić na takie grzejniki, które dedykowane są specjalnie do tego typu pomieszczeń. Najbardziej popularne to te grzejniki drabinkowe, które pozwalają na oszczędność miejsca. Aczkolwiek przy większych pomieszczeniach mogę one nie dawać sobie rady (chyba, że zdecydujemy się na obecność kilku takich grzejników). Zamiast drabinkowych grzejników do powieszenia w pionie, można zdecydować się na podobny model, ale do powieszenia w poziomie. Są one bardzo często spotykane w sklepach, gdzie znaleźć można specjalne wyposażenie do łazienki. Warto więc rozejrzeć się w takich miejscach, aby urządzić funkcjonalną łazienkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *