Gniazdo podtynkowe, a natynkowe – które wybrać?

Różnice w budowie i sposobie montażu

Gniazdka przedstawione przez nas w poprzednim akapicie zasadniczo służą do tego samego – umożliwiają nam podłączenie urządzeń typu lampki nocne, telewizory, komputery, czajniki elektryczne i wszystko to, co tylko chcemy. Gdy przeprowadzamy remont i wymieniamy gniazdka, zazwyczaj zakładamy dokładnie ten sam typ jaki już mamy, nie zastanawiając się nad typem gniazda podtynkowego, a natynkowego i różnicami pomiędzy nimi. Czasami jednak jesteśmy do tego zmuszeni. Gniazdko podtynkowe montuje się po prostu do puszki, jeżeli puszki już mamy to wystarczy stare gniazdka z nich wyjąć i podłączyć oraz przykręcić nowe. Jednak to zrobimy tylko w sytuacji, gdy mamy gniazdo podtynkowe, a natynkowe nie może być już w ten sposób podłączone. Nie wymaga ono bowiem puszki montażowej, wystarczy wywiercić otwory w ścianie i przykręcić je. Skoro jednak jest puszka, to nie ma to sensu, wtedy po prostu wymieniamy gniazda na takie same, jakie mieliśmy, czyli podtynkowe.

 

Jakie gniazda zamontować w bloku?

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy mamy mieszkanie w bloku, zwłaszcza jeśli jest to blok z wielkiej płyty. Były tam montowane gniazda natynkowe, najczęściej przyklejane na butapren, czasem przykręcane do wywierconych otworów. Dlaczego tak? Otóż jeżeli ktokolwiek próbował wiercić cokolwiek w wielkiej płycie, to wie jak trudno jest to zrobić Dlatego praktycznie niemożliwy jest tam montaż gniazda podtynkowego, a natynkowe można bez problemu założyć. Jeżeli jednak chcemy zmienić gniazda na podtynkowe, to możemy spotkać się z problemami nie do przejścia. Przede wszystkim będzie nam niesamowicie trudno wywiercić otwornicą otwór na puszkę. Po drugie, nie wolno wykuwać ani wywierać betonu ze ścian żelbetowych, bo jest to znaczne osłabienie konstrukcji. Dlatego często nie ma możliwości by zamontować tam gniazdo podtynkowe, a natynkowe możemy sobie za to spokojnie założyć. Na szczęście bez kłopotów kupimy dzisiaj w marketach budowlanych naprawdę dobre gniazdka natynkowe, które będą ładnie wyglądać, a ich montaż będzie dziecinnie prosty. Wystarczy tylko wywiercić dwie małe dziurki, co nie jest żadnym kłopotem.

Jak widać gniazdo podtynkowe a natynkowe dzieli spora różnica, a ich przeznaczenie jest również inne – zależne od tego, gdzie chcemy je umieścić. Warto to wiedzieć jeszcze przed remontem. A najlepiej przed zakupami w markecie budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *