W dniach 28-29 marca Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość było obecne na Międzynarodowych Targach Szczecińskich BUD-GRYF realizując projekt „Od ekosceptyka do ekoentuzjasty – czyli dlaczego budować energooszczędnie”.
Do Szczecina przyjechali eksperci ds. budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego (Tomasz Bednarski, Sławomir Rataj i Szymon Grzeszkowiak), by udzielić bezpłatnych porad, pomóc wybrać odpowiednie rozwiązania, a nawet ocenić projekty przedstawione przez osoby odwiedzające targi. Rynkowa cena takiej konsultacji wynosi nawet kilka tysięcy złotych. W ramach targów odbyły się również warsztaty dla dziennikarzy połączone z wykładami na temat budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego oraz inteligentnych sieci energetycznych. Podczas spotkania eksperci omówili szczegóły dotyczące programu „PROSUMENT”, w ramach którego uzyskanie dofinansowanie do mikroinstalacji OZE.
Projekt „Od ekosceptyka do ekoentuzjasty – czyli dlaczego budować energooszczędnie” ma zwiększyć świadomość społeczną w zakresie korzyści płynących z takiego budownictwa i obalić mity z nim związane. Do najpopularniejszych należy stwierdzenie, że jest ono drogie i nieopłacalne. W rzeczywistości inwestycja w budynek o standardzie niskoenergetycznym jest jedynie o 15% droższa i zwraca się już po 12 latach. Szczęśliwy właściciel domu niskoenergetycznego w sezonie grzewczym wyda na ogrzewanie nawet o 70% mniej, niż sąsiad mieszkający w zwyczajnym budownictwie. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również ekologiczne, a w całościowym rozrachunku stan naszego środowiska powinien zajmować istotną, jeśli nie najważniejszą pozycję.
Koniec targów nie oznacza końca projektu. Na osobiste konsultacje z ekspertami, warsztaty online oraz bezpłatny kurs e-leaningowy wciąż można zapisać się na stronie www.energooszczedni.fea.pl/Porady.
Projekt „Od ekosceptyka do ekoentuzjasty – czyli dlaczego budować energooszczędnie” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.