Dom energooszczędny to budynek o niskim poziomie zużycia energii podczas jego wieloletniej eksploatacji. Aby jednak spełniał swoje funkcje należy już na poziomie wyboru lub zakupu gotowego projektu domu zadbać o kilka istotnych elementów. O szczegółach, na które warto zwrócić uwagę mówi Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o., lidera w dziedzinie gotowych domów prefabrykowanych.
„Projekt domu, poza prawidłowym rozmieszczeniem pomieszczeń, powinien zawierać parametry, które mają bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ciepła w domu. Warto tutaj przywołać elementy, które pozwolą efektywnie oszczędzać energię. Przede wszystkim jest to bryła budynku – im jest ona bardziej zwarta, tym straty ciepła są mniejsze. Dobrym przykładem jest dom bez zbędnie wystających z bryły elementów, takich jak wszelkiego rodzaju lukarny, wykusze czy balkony. Drugim ważnym aspektem jest odpowiedniej grubości izolacja termiczna dla wszystkich przegród budowlanych w projekcie domu, takich jak dach, okna oraz ściany. Izolacyjność cieplna mierzona jest współczynnikiem przenikania ciepła U, który im niższy dla danych materiałów, tym mniejsze zachodzą na danej przegrodzie straty ciepła. Ważnym krokiem jest także wybór systemu grzewczego. Decyzja o wyborze pompy ciepła, instalacji solarnej czy też tradycyjnego kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego powinna przekładać się na największe oszczędności energii. Urządzenia te, bowiem pozwalają dowolnie regulować temperaturę wewnątrz budynku, a dzięki odnawialnym źródłom energii nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Nie mniej ważnym elementem w projekcie domu jest prawidłowa ekspozycji bryły budynku względem stron świata. Najkorzystniejsze jest usytuowanie domu na działce frontem i garażem od strony północnej, z kolei salon i taras powinien być od strony południowej. Aby w pełni wykorzystać naturalne promienie słoneczne najlepiej zaprojektować pokoje dzienne oraz jadalnię także od strony południowej. Pomieszczenia, w których przebywamy rzadziej, czyli np. garderoba czy kotłownia najkorzystniej jest usytuować od strony północnej”. – mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System.
—–
Koncern Wolf System zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych, ekologiczny domów modułowych, a także betonowych silosów oraz budynków gospodarczych. Wolf System Sp. z o.o. została założona 26 lipca 1990r. Początkowo siedziba spółki mieściła się w Tychach, ale wkrótce rozpoczęto budowę zakładu w Siemianowicach, gdzie od 1992 roku firma prowadzi swoją działalność produkcyjną. Dzisiaj firma Wolf System w Polsce zatrudnia ponad 100 pracowników, których kwalifikacje, kreatywność i zaangażowanie w wykonywaną pracę gwarantują sukces i dynamiczny rozwój spółki.