Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

Obecnie rynek deweloperski ma swój dobry czas. Nowe mieszkania bardzo szybko się sprzedają, choć ich ceny są coraz wyższe. Jednocześnie oczekiwania nabywców ciągle się zmieniają. Jakich mieszkań poszukują Polacy? Czy warto kupować je na wynajem?

Rynek deweloperski – ciągłe zmiany

Trudno jest zdefiniować najbardziej poszukiwanego metrażu na rynku. Wszystko jest zależne od tego czy osoba kupująca nabywa je dla siebie, czy pod wynajem. W tym drugim przypadku raczej stawiają na mieszkania o metrażu 25-30 mkw. Dają one wówczas największą szansę na to, że otrzyma się za nie zwrot z inwestycji. Konsumenci, którzy poszukują czegoś dla siebie, bardziej stawiają na duże mieszkania, które mogą mieć ponad 50 mkw. Szukania sporych metraży to tendencja, którą spotyka się przede wszystkim u osób, które chcą założyć rodzinę.

Osoby potrzebujące większej przestrzeni, często zamiast mieszkań wybierają dom pod miastem. Jednakże to się zmienia! Domy są coraz droższe, dlatego odrzucają potencjalnych kupców. Zamożniejsi klienci mogą sobie pozwolić na duże mieszkania, których metraż przekracza 80 mkw. Inni wybierają apartament w centrum i jednocześnie dom letniskowy na obrzeżach. Bardzo dużo zależy od przeznaczenia wybranej inwestycji.

 

 

 

Czy to dobry moment na zakup nieruchomości?

Przed kilka ostatnich lat deweloperzy budowali na potęgę. Co kwartał branżowa prasa donosiła o kolejnych rekordach, gdy mowa o liczbie mieszkań wystawionych na sprzedaż. W ostatnich miesiącach widać wyraźne spowolnienie – w II kwartale bieżącego roku oddali do użytku mniej lokali niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Spowolnienie w branży może niekorzystnie przełożyć się na ceny nieruchomości, które mogą pójść mocno w górę.

Kiedy zakup mieszkania pod wynajem się opłaca?

Aby mieszkanie zakupione z myślą o wynajmie faktycznie przynosiło zyski, musisz uwzględnić kilka kwestii:

Ilość potencjalnych najemców – pamiętaj o tym, że jeżeli chcesz wynająć mieszkanie musisz się zastanowić komu chcesz je wynajmować. Inne potrzeby będą mieć studenci, a inne rodziny z dziećmi.

Lokalizacje mieszkania – dla osób wynajmujących jest bardzo istotna. Jeżeli mieszkanie jest położone na obrzeżach miasta i bez dostępu do komunikacji miejskiej, to trudno będzie Ci znaleźć mieszkańców.

Cena – wysokość czynszu musi być adekwatna do oferowanego metrażu, jak i czynszu.

 

Jeżeli poszukujemy mieszkania w tym mieście nad Bystrzycą, warto zaufać inwestorowi Nieruchomości Lalak Properties. Jest to firma deweloperska z Lublina z dużym doświadczeniem.

Więcej informacji: https://diamentowewzgorze.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *