Czy zdarzyło Ci się zostawić smartfon w samochodzie w upalny dzień? Jeśli tak, na ekranie mógł zostać wyświetlony obraz termometru i ostrzeżenie o przegrzaniu telefonu. Dzieje się tak, ponieważ jest mały wbudowany sensor temperatury, który mierzy temperaturę wewnętrzną telefonu. Gdy wnętrze telefonu osiągnie określoną temperaturę (na przykład iPhone’y wyłączą się przy około 45°C), czujnik temperatury wysyła sygnał elektroniczny do wbudowanego komputera. To z kolei ogranicza użytkownikom dostęp do jakichkolwiek aplikacji lub funkcji, dopóki telefon nie ostygnie, ponieważ uruchamianie programów tylko dodatkowo uszkodzi elementy wewnętrzne telefonu.

Sensor temperatury – urządzenie elektroniczne

Sensor temperatury to urządzenie elektroniczne, które mierzy temperaturę otoczenia i konwertuje dane wejściowe na dane elektroniczne w celu rejestrowania, monitorowania lub sygnalizowania zmian temperatury. Istnieje wiele różnych typów czujników temperatury. Niektóre czujniki temperatury wymagają bezpośredniego kontaktu z fizycznym obiektem, który jest monitorowany (stykowe czujniki temperatury), podczas gdy inne pośrednio mierzą temperaturę obiektu (bezkontaktowe czujniki temperatury). Bezkontaktowe sensory temperatury to zwykle czujniki na podczerwień (IR). Zdalnie wykrywają energię IR emitowaną przez obiekt i wysyłają sygnał do skalibrowanego obwodu elektronicznego, który określa temperaturę obiektu.

 

 

 

Termopary i termistory

Wśród kontaktowych sensorów temperatury znajdują się termopary i termistory. Termopara składa się z dwóch przewodników, każdy wykonany z innego rodzaju metalu, które są połączone na końcu, tworząc złącze. Gdy złącze jest wystawione na działanie ciepła, generowane jest napięcie, które bezpośrednio odpowiada wejściowej temperaturze. Dzieje się tak ze względu na zjawisko zwane efektem termoelektrycznym. Termopary są generalnie niedrogie, ponieważ ich konstrukcja i materiały są proste. Drugi rodzaj kontaktowego czujnika temperatury nazywany jest termistorem. W termistorach rezystancja spada wraz ze wzrostem temperatury. Istnieją dwa główne typy termistorów: o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC) i dodatnim współczynniku temperaturowym (PTC). Termistory są bardziej precyzyjne niż termopary (mogą mierzyć w granicach 0,05-1,5 stopnia Celsjusza) i są wykonane z ceramiki lub polimerów. Rezystancyjne czujniki temperatury (RTD) są zasadniczo metalowym odpowiednikiem termistorów i są najdokładniejszym i najdroższym rodzajem czujników temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *