Badanie spoin konstrukcji – nas czym polega?

Spawanie jest procesem, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przemysłu budowlanego. Łączenie metali lub tworzyw sztucznych przez ich miejscowe stopienie odbywa się często przy użyciu spoiwa spawalniczego. Zabieg ten pozwala na budowę konstrukcji, składających się z metalowego szkieletu i poszycia. Ponieważ każdy budynek musi spełniać standardy bezpieczeństwa, badania spoin konstrukcji muszą odbywać się ze szczególną dokładnością. Oprócz tego, regularnym badaniom podlega również stan zdrowia spawaczy.

Badania nieniszczące

Aby wykryć wady materiału takie jak pęknięcia, pustki, ubytki korozyjne czy odwarstwienia, nie narażając konstrukcji na uszkodzenia, stosuje się badania nieniszczące. Ich rodzaj jest zależny od sprawdzanego obiektu. Firma Draco posiada w swojej ofercie badania wizualne, ultradźwiękowe, magnetyczno-proszkowe, penetracyjne i wiele innych. Pokaźna ilość rodzaju analiz jest skutkiem wysoko rozwiniętych badań laboratoryjnych. Oczywiście istnieją mniej skomplikowana sposoby kontroli jakości budowy jak opukiwanie nitowych konstrukcji lub betonu młotkiem. Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku konstrukcji spawanych. 


Przebieg badań

Najprostszym rodzajem badania jest oczywiście metoda wizualna. Polega na oględzinach spoiny i wnioskowaniu jaka jest jej wytrzymałość. Określane są wymiary spoin. Zbyt duże niepotrzebnie powiększają koszty, a zbyt małe nie dają pewności dobrego złączenia materiału. Wykrywane są wady kształtu, niewłaściwy montaż, pęknięcia, pory, korozja czy nieszczelność. Analiza wizualna to jednak jedynie kontrolne lub wstępne badanie, stosowane w połączeniu z innymi metodami. Bardziej skomplikowane jest badanie magnetyczno-proszkowe. Polega ono na magnesowaniu sprawdzanego elementu i wykrywaniu magnetycznego pola rozproszenia. Pojawia się ono w miejscu występowania nieciągłości. Tym sposobem możemy wykryć nieciągłości powierzchniowo-otwarte jak i te podpowierzchniowe, znajdujące się na głębokości do 3 mm. Jesteśmy w stanie wykryć pęknięcia, przyklejenia, zawalcowania, naderwania, zakucia czy wtrącenia niemetaliczne. Jeśli natomiast chcemy zbadać szczelność spoin rur i zbiorników, stosujemy metodę penetracyjną. Wykrywanie usterek odbywa się przez wykorzystanie wnikania cieczy do nieciągłości. Przeprowadzane są również badanie twardości. Wbijamy specjalnie przystosowany sprzęt w materiał i mierzymy powstały odcisk. 

Odpowiedni sprzęt i kwalifikacje 

Badania spoin mają zastosowanie nie tylko w przemyśle budowlanym, ale również w spożywczym i energetycznym. Do ich wykonania używa się specjalnych aparatów, umożliwiających doprowadzenie światła i optyki. Stosowane są także szkła powiększające, spoinomierze, lusterka kontrolne, mikroskopy oraz wideoendoskopy. W celu przeprowadzenia badań ultradźwiękowych stosuje się natomiast specjalistyczne głowice. Ponieważ odpowiednio przeprowadzone badania, gwarantują stabilność konstrukcji, warto wybierać doświadczone firmy, wykonujące badania nieniszczące. Draco ze swoim 25-letnim stażem dysponuje wykwalifikowanym zespołem oraz licznymi certyfikatami. Pamiętajmy, że aby być pewnym dobrego stanu konstrukcji, warto staranne dobierać materiały, tworzące szkielet budowy. 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *