Beton to materiał powszechnie znany i używany w budownictwie, a jego historia sięga starożytnego Rzymu. Bez niego nie ma domów, szkół, sklepów, a często też jest wykorzystywany w tworzeniu dróg. Z czego się składa, jak się produkuje i ile czasu potrzeba na uzyskanie trwałego i wytrzymałego betonu – o tym wszystkim w poniższym artykule!

Czym jest beton i jak się go produkuje?

Beton to, najkrócej mówiąc, mieszanka cementu, wody i kruszywa. Woda nie może być tutaj morska, mineralna, czy ściekowa – najlepszym rodzajem jest woda wodociągowa lub recyklingowa. W produkcji betonu często potrzebne jest też dobranie domieszek, czy dodatków, co i tak daje niewielką listę komponentów.

Mogłoby się wydawać, że dużo osób zdaje sobie sprawę, jak produkuje się beton i powie, że wystarczy pomieszać wszystkie wypisane tu składniki. Tak, to prawda, choć samo mieszanie i uzyskanie odpowiedniej mieszanki nie jest już jednak samo w sobie takie proste i wiele osób może zaskoczyć fakt, że potrzeba aż odpowiednich badań laboratoryjnych, by ją stworzyć. Szukasz betonu? Postaw na https://zwirtrans.pl/.

Etapy produkcji betonu

Jako etapy produkcji betonu można wskazać trzy najważniejsze punkty:

  1. Analizy laboratoryjne w celu ustalenia odpowiednich proporcji składników, tak, by stworzyć recepturę na beton o konkretnych właściwościach, w tym trwałość, wytrzymałość, czy wodoszczelność.
  2. Dobranie odpowiednich domieszek, czy dodatków.
  3. Wytwarzanie masy betonowej, czyli połączenie składników w odpowiedniej kolejności i ich mieszanie.

Czym jest betoniarnia?

Profesjonalnie wszystkimi procesami zajmuje się betoniarnia, czyli specjalny zakład produkcyjny, posiadający kompleks urządzeń, w tym podajniki i dozowniki surowców. Betoniarnie pozyskują i przechowują surowce oraz pomagają w transporcie mieszanki (często potrzeba ponownie wymieszać mieszankę w drodze na teren budowy w betonomieszarkach). Potem oczywiście beton się wylewa i czeka na jego wyschnięcie (związanie). Wysycha on do 48 godzin w zależności od warunków, jednak na jego pełną wytrzymałość czeka się dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *