Na rynku istnieje wiele materiałów eksploatacyjnych, jak np. kleje montażowe, silikony czy pianki monterskie. Do czego mogą się przydać? Który rodzaj będzie najlepszy do danego zastosowania?
Kleje montażowe – czy naprawdę są uniwersalne?
W ofercie dystrybutorów materiałów eksploatacyjnych, takich jak np. Legallais, można znaleźć wiele różnych klejów montażowych. Zakres ich działania i zastosowania jest tak samo szeroki, jak ich wybór. Producenci często umieszczają na opakowaniach informację o tym, że dany klej jest uniwersalny i można go wykorzystać podczas wszelkich prac remontowych. O zastosowaniu i działaniu kleju montażowego informuje jednak przede wszystkim jego skład. Dużo zależy od głównego komponentu, na którym został oparty skład kleju i zawartości składników chemicznych.
Kleje rozpuszczalnikowe
Zawierają duże stężenie syntetycznego kauczuku. Z klejami rozpuszczalnikowymi trzeba uważać podczas klejenia styropianu, paneli izolacyjnych i innych delikatnych materiałów. Jeżeli stężenie rozpuszczalnika będzie zbyt wysokie, a przez to też zbyt agresywne, to może dojść do uszkodzenia łączonych elementów.
Kleje rozpuszczalnikowe po całkowitym wyschnięciu są wyjątkowo elastyczne. Niestety mają one jednak bardzo dużą wadę. Jeżeli użyjemy zbyt dużej ilości kleju, to dojdzie do niezwykle mocnego wiązania, które będzie bardzo trudne do usunięcia.
Kleje na bazie wody
Nie zawierają rozpuszczalnika i nie mają tak drażniącego i szkodliwego zapachu, jak spoiwa chemiczne. Do łączenia dochodzi dzięki odparowaniu zawartej w kleju cieczy. Taki sposób łączenia ma jednak pewne ograniczenia. Jeden z klejonych elementów musi mieć porowatą powierzchnię, która dobrze pochłania wilgoć. Kleje na bazie wody są jednak o wiele łagodniejsze. Na pewno nie doprowadzą do uszkodzenia lub do odbarwienia łączonych elementów.
Klej na bazie wody jest biały, więc idealnie nadaje się do klejenia styropianowych elementów. Po wyschnięciu spoiwa można je pomalować farbą przeznaczoną do powierzchni zewnętrznych. A co jeśli użyjemy zbyt dużej ilości kleju? Naddatki są tak łatwe do usunięcia, że wystarczy je zebrać wilgotną szmatką. Możemy to zrobić jednak tylko przed wyschnięciem kleju. Potem stanie się on wodoodporny i bardzo trudny do usunięcia.
Silikony – łatwe w użyciu, wodoszczelne i trwale elastyczne
Dzięki tym trzem cechom są niezastąpione przy fugowaniu, spoinowaniu i uszczelnianiu. Silikony są też zamiennie nazywane uszczelniaczami, masą uszczelniającą lub masą uszczelniająco-klejącą. Charakteryzuje je tak dobra przyczepność do znakomitej większości materiałów, że wykorzystywane są praktycznie na każdej budowie, podczas każdego remontu i przy okazji różnych prac wykończeniowo-sanitarnych.
Podział silikonów obejmuje dwie podstawowe grupy: silikony kwaśne (octowe) i neutralne. Takiego podziału dokonuje się ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej. To od niego zależą właściwości i przeznaczenie silikonu.
Silikony kwaśne
Można je łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu octu, który można poczuć podczas aplikacji.
Silikony kwaśne szybko się wiążą i są odporne na wysoką temperaturę i wilgoć.
Niestety ich skład chemiczny powoduje pewne ograniczenia. Silikonów kwaśnych nie wolno używać
z wapnem i innymi materiałami o odczynie zasadowym lub wrażliwymi na działanie kwasu. Silikonu kwaśnego na pewno nie zastosujemy do spoinowania tynków mineralnych. Silikony kwaśne mają słabą przyczepność do niektórych tworzyw sztucznych, a ponadto powodują korozję niektórych metali i przebarwienia kamienia naturalnego.
Najpopularniejsze silikony kwaśne to:
-
Silikony sanitarne (są odporne na działanie wilgoci oraz grzybów i pleśni)
-
Silikony wysokotemperaturowe (są odporne na działanie smarów, paliw i olejów oraz wysokiej temperatury do 285°C)
-
Silikony szklarskie (są odporne na promieniowanie UV oraz niską i wysoką temperaturę od -60°C do +200°C)
-
Silikony uniwersalne (są przeznaczone do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szkła
i niektórych metali oraz wykorzystywane do typowych podłoży porowatych i gładkich)
Przeczytaj również: Silikony w chemii budowlanej – jakie są ich rodzaje i gdzie się je stosuje?
Silikony neutralne
Są bezzapachowe i obojętne chemiczne dla wszystkich rodzajów materiałów. Jedyną wadą silikonów neutralnych jest ich dłuższy czas wiązania. Silikony neutralne to:
-
Silikony sanitarne neutralne (są odporne na warunki zewnętrzne, zabrudzenia i uszkodzenia)
-
Silikony kamieniarskie (są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie UV)
-
Silikony budowlane (są przeznaczone do użytku na zewnątrz i wewnątrz, odznacza je dobra przyczepność do podłoży budowlanych, porowatych i nieporowatych)
-
Silikony do luster (są przeznaczone do klejenia i spoinowania luster i ścian lustrzanych)
-
Silikony o podwyższonym stopniu higieny (są przeznaczone do fugowania i uszczelniania
w pomieszczeniach o podniesionych wymogach czystości i sterylności) -
Silikony dekarskie (są odporne na warunki atmosferyczne i wodę)
-
Silikony do szklanych konstrukcji (np. akwariów, nie zawierają rozpuszczalników, wypełniaczy
i plastyfikatorów, są odporne na promieniowanie UV)
Pianki monterskie
Najczęstszym z wielu zastosowań pianek monterskich jest wypełnianie pustych przestrzeni (np. przy drzwiach, oknach czy parapetach). Do innych zastosowań należy m.in. stabilizacja ościeżnic i wykorzystanie pianki montażowej do okien jako dodatkowej izolacji termicznej.
Pianki monterskie bardzo dobrze tłumią drgania akustyczne, a także są odporne na wilgoć i wodę. Zwykła woda nie jest w stanie uszkodzić pianki nawet przez długie lata. Dopiero woda działająca pod ciśnieniem może doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy pianki i jej stopniowego wypłukiwania.
Niestety pianki monterskie są w większości łatwopalne, ale dostępne są też mniej popularne, droższe, samogasnące modele. Dodatkowo pianek monterskich nie powinno używać się w miejscach, w których występuje ryzyko porażenia prądem.
Aby uzyskać pożądany efekt, niezbędne jest wybranie odpowiedniego rodzaju pianki monterskiej. Przy wyborze pianki należy sprawdzić jej 4 najważniejsze parametry:
-
Sposób dozowania – pianki monterskie są w zdecydowanej większości dostępne w ciśnieniowych opakowaniach z pistoletem lub wężykiem. Najprostsze w użyciu są jednorazowe pianki z dozownikiem pistoletowym. Wadą pojemników z wężykiem jest to, że nie da się zatrzymać wyzwolonego strumienia pianki, co wymusza jej sprawne dozowanie.
-
Tolerancja temperaturowa – dostępne są pianki letnie, zimowe i całoroczne. Pianki letnie wymagają wysokich temperatur, a zimowe można stosować nawet przy temperaturach poniżej -10 stopni.
Pianki całoroczne charakteryzują się rozciągniętą tolerancją, ale nie znoszą skrajnych temperatur. -
Ilość składników – standardowo pianki monterskie zastygają dzięki zawartej w powietrzu wilgoci. Jeśli dostęp do powietrza jest ograniczony, należy wybrać dwuskładnikową piankę chemoutwardzalną. Tego rodzaju pianki szybko zastygają i łatwo je obrabiać.
-
Prężność – jest to zdolność pianki monterskiej do zwiększania swojej objętości. Niskoprężne pianki zwiększają swoją objętość maksymalnie do 150%. Stosuje się je do izolacji akustycznej i jako trwałe wypełnienia w intensywnie pracujących miejscach. Pianki wysokoprężne potrafią zwiększyć swoją objętość nawet kilkunastokrotnie. Powoduje to niestety spadek odporności mechanicznej i uzyskanie niejednokrotnej struktury wewnętrznej.
Popularne kleje, silikony i pianki monterskie
Gdy szukamy kleju, silikonu lub pianki monterskiej, warto postawić na produkty znanych i zaufanych marek, takich jak np. Henkel czy Soudal. Wśród klejów dużą popularnością cieszy się klej montażowy Henkel CB 500/100/200, kleje z serii Henkel Pattex i Pattex Fix oraz kleje montażowe Soudal z serii Fix All.
Henkel i Soudal oferują także m.in. silikony na bazie octanu i polisiloksanu, silikony wysokotemperaturowe, silikony do akwariów i luster oraz uszczelniacze akrylowe i dekarskie. W ofercie tych dwóch producentów oprócz pianek pistoletowych i wężykowych znajdziemy także specjalne czyściki, czyli zmywacze do świeżej piany poliuretanowej. Ich działanie polega na odtłuszczaniu powierzchni i przygotowaniu podłoża do ponownego zastosowania pian i silikonów.
Wszystkie te materiały eksploatacyjne znajdziemy w starannie wyselekcjonowanym asortymencie sklepów stacjonarnych i internetowych. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu Legallais Polska oferuje także kleje montażowe, silikony i pianki monterskie sygnowane własną marką. Możemy je kupić
w sklepie stacjonarnym w Warszawie oraz w sklepie internetowym www.legallais.pl.
Wybierz sobie odpowiedniego pomocnika!
Zastosowań klejów, silikonów i pianek monterskich jest tak wiele, jak ich rodzajów. O przeznaczeniu danego produktu często decydują drobne różnice w jego składzie. Jeżeli zwrócimy na nie wystarczająco dużo uwagi i wybierzemy odpowiedni rodzaj kleju, silikonu czy pianki monterskiej, to na pewno uzyskamy pożądane efekty. Zawsze możemy też liczyć na fachową poradę i dostosowaną do naszych oczekiwań ofertę przygotowaną przez konsultantów Legallais Polska i innych solidnych dystrybutorów materiałów eksploatacyjnych.
Polecamy – Odczynniki chemiczne: Tajemnice i praktyczne zastosowania kwasu szczawiowego i glikolu
grafika: pixabay.pl