Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez produktów wykonanych z gumy. Z różnych rodzajów tego materiału produkowanych jest bowiem mnóstwo przeróżnych przedmiotów znajdujących zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Naprzeciw rosnącym potrzebom rynku wychodzi przedsiębiorstwo LARKIS z Dobczyc. Dostarcza ono różnego rodzaju produkty wykonane z gumy i silikonu, między innymi rękawice, profile czy też węże. Jednak na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza sznury gumowe.
Sznury gumowe to – innymi słowy – lite gumowe uszczelki. Występują w szerokim zakresie grubości i mogą mieć różne przekroje: okrągłe, prostokątne, trapezowe i inne. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji zyskują swoje charakterystyczne właściwości stanowiące o ich zaletach. Sznury gumowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz mają dobre parametry izolacyjne – utrzymują ciepło i zapobiegają powstawaniu wilgoci. Poza tym ich konstrukcja jest prosta i niezawodna. Są bardzo elastyczne i giętkie, zachowując jednocześnie wysoką wytrzymałość i odporność zarówno na pękanie, jak i na kruszenie się. Powstają one metodą wulkanizacji ciągłej, po której to następuje proces kalibracji. Dzięki niemu na całej długości konkretnej partii nadaje się im wymagany kształt i grubość – taki, jaki jest potrzebny do użycia w danym miejscu.
Ze względu na posiadane zalety, pełne sznury gumowe mają zastosowanie w bardzo wielu urządzeniach i różnego typu instalacjach. Mogą być one wykorzystane między innymi w branży budowlanej (zarówno lądowej, jak i wodnej). Stosowane są wtedy do wykonywania chociażby dylatacji (celowo utworzonych szczelin) lub jako elementy, które zapobiegają wibracjom. W przypadku większych wymiarów przekrojów, na przykład 200 na 100, 160 na 80, używa się ich na jednostkach pływających oraz w portach i na nabrzeżach, przy rampach i opornicach. Pełnią wtedy rolę elementów uszczelniających oraz odbojnic gumowych chroniąc burty przed nadmiernym uszkodzeniem. Wykorzystywane są także jako odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych elementy znajdujące się na wyposażeniu hal i magazynów.
Często sznury gumowe występują też w roli uszczelek. Ma to miejsce na przykład w autoklawach, czyli hermetycznie zamkniętych i ogrzewanych zbiornikach (reaktorach chemicznych), w których przeprowadza się różne procesy pod zwiększonym ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze. W tej samej roli wykorzystywane są też w pokrywach zbiorników.
Patrząc już chociażby tylko na tych kilka powyższych miejsc, śmiało można powiedzieć, że zastosowanie sznurów gumowych jest bardzo szerokie. Tymczasem jest jeszcze wiele innych obszarów, gdzie są one używane. Wykorzystuje się je bowiem jeszcze między innymi w przemyśle maszynowym, samochodowym, precyzyjnym, przy uszczelnieniach elektroniki i w wentylacjach. Korzysta się z nich wszędzie tam, gdzie powierzchnie nie są równe i konieczne jest samodopasowywanie. Na producentów tych sznurów spoczywa więc spora odpowiedzialność, by produkty te były jak najlepszej jakości i spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa. Świetnie sobie z tym radzi firma LARKIS, od lat dostarczająca takie produkty na polski i europejski rynek.
Tak szerokie zastosowanie i liczne zalety sznurów gumowych sprawiają, że naprawdę warto poświęcić im uwagę. A dokonując ich wyboru – zaufać sprawdzonemu producentowi.