Odpowiednio zaplanowana logistyka jest podstawą działania nowoczesnych magazynów. Daje ona możliwość optymalizacji pracy, co powoduje wzrost wydajności oraz poprawienie wyników finansowych przedsiębiorstwa. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z systemów automatycznych.
– Technologia bardzo gwałtownie wkracza w logistykę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem systemy automatycznego magazynowania i pobierania dają gwarancję poprawienia wydajności oraz zwiększenie wykorzystania dostępnej powierzchni nawet do 60% – mówią fachowcy z cassioli.com.pl. Podkreślają również, że nowoczesne rozwiązania logistyczne pozwalają na przyśpieszenie procesu pobierania palet, kartonów i pojemników znajdujących się na regałach. Na systemy te składają się specjalistyczne podnośniki palet, miniloady oraz systemy wahadłowe.
Systemy automatycznego magazynowania stają się kluczową technologią, znajdującą zastosowanie w nowoczesnej logistyce magazynowej. Zapewniają one bowiem korzyści na kilku etapach procesu magazynowania. W pierwszej kolejności dają możliwość składowania towaru luzem. Dzięki temu można ograniczyć do minimum obsługę oraz lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię w centrum dystrybucji. Systemy zautomatyzowane odnajdą się zatem idealnie w branży ubraniowej, gdzie występuje tendencja do składowania kartonów luzem, z pominięciem palet.
Dodatkowo pozwolą one na sprawniejszą kompletację zamówień. Rozwiązanie wpływa korzystnie także na konsolidację zamówień i wysyłek. Na obszarze działania systemu strumienie artykułów z różnych obszarów spotykają się w systemie magazynowania. Strumienie są szybko sortowane i grupowane zgodnie z zamówieniem, jednostką dostawczą lub wysyłką, a następnie wysyłane dokładnie według wymaganej kolejności. Ta aplikacja znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku realizacji dostaw dla sklepów oraz w handlu elektronicznym.
Specjaliści z cassioli.com.pl zwracają uwagę, że obecnie centra dystrybucji coraz częściej doświadczają redukcji zatrudnienia oraz presji ze strony rosnących kosztów powierzchni i wymagań w zakresie obsługi klienta. Systemy automatycznego magazynowania zaczynają zatem odgrywać istotną rolę w spełnianiu takich dość surowych wymogów. Jest to możliwe, ponieważ wysoko zaawansowana technologicznie logistyka pozwala na zwiększenie gęstości magazynowania. Daje także możliwość stosowania wysoko wydajnych systemów kompletacji zamówień, do których zaliczyć można pobieranie artykułów zgodnie z zasadą „towar do człowieka”, automatyczne systemy pobierania skrzyń oraz automatyczne systemy pobierania pojemników. Ponadto automatyka pozwala na zmniejszenie kosztów energii poprzez brak konieczności stosowania oświetlania lub ogrzewania na obszarze składowania. Systemy te charakteryzują się większą dokładnością, co daje efekt w postaci lepszego poziomu obsługi klienta niż w przypadku klasycznych metod logistycznych.
Przed samym zakupem systemu inwestor powinien jednak dokładnie rozeznać się na rynku i dokonać analizy, jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla branży, w której inwestor się specjalizuje. Stanowić to może nie lada wyzwanie, bowiem systemów automatycznego magazynowania jest wiele i mogą być one wyposażone w szereg różnych urządzeń do obsługi ładunków.