Obecna dekada, pocz±wszy nawet od koñca lat 90 tych, jest okresem szczególnie dynamicznym na rynku nieruchomo¶ci mieszkaniowych, mimo ¿e rok 2009 przyniós³ pewne korekty rynku. W tym okresie dokonano setek tysiêcy (w zasadzie statystyka jest ju¿ liczona w milionach) transakcji kupna sprzeda¿y domu lub mieszkania. Gro tych transakcji sta³o siê mo¿liwe dziêki hipotecznym kredytom na zakup mieszkania lub budowê domu.
Coraz wiêcej Polaków decyduje siê na nabycie nieruchomo¶ci kredytowanej przez bank, co jest w pe³ni zrozumia³e, zwa¿ywszy, ¿e ceny nieruchomo¶ci mieszkaniowych to kilkadziesi±t lub kilkaset tysiêcy z³otych, a bardzo niewielu posiada takie zasoby w gotówce. Oczywi¶cie warunkiem koniecznym otrzymania kredytu na dom lub mieszkanie jest posiadanie wystarczaj±cej zdolno¶ci kredytowej i wiarygodnej oceny. Wi±¿e siê to z posiadaniem stabilnych dochodów i realnej szansy na utrzymanie tych dochodów w przysz³o¶ci, co przez banki mierzone jest za pomoc± ró¿nych wska?ników, np. poziom wynagrodzenia, sta¿ pracy, wykonywana profesja, wykszta³cenie, do¶wiadczenie zawodowe, sytuacja rodzinna i inne.
Je¶li zostali¶my ju¿ zweryfikowani przez bank z ocen± pozytywn±, czyli posiadamy wystarczaj±c± zdolno¶æ kredytow± na zakup wybranej nieruchomo¶ci, to przed nami stoi szereg bardziej szczegó³owych decyzji finansowych dotycz±cych kredytu hipotecznego. Musimy zdecydowaæ w jakiej walucie chcemy siê zad³u¿yæ, z czym z kolei zwi±zane jest ryzyko kursowe, a tendencje gospodarcze maj±ce miejsce w latach 2008-2009 wyra?nie pokazuj±, i¿ ryzyko to jest realne. Musimy równie¿ zdecydowaæ przez ile lat chcemy sp³acaæ kredyt oraz czy i jak± pocz±tkow± wp³atê w³asn± chcemy wnie¶æ. Z tymi parametrami s± ¶ci¶le zwi±zane kwestie kwot ubezpieczeñ oraz poziom samej mar¿y bankowej. Generalnie, im wiêksz± wp³atê w³asn± jeste¶my gotowi wnie¶æ tym lepsze warunki mo¿emy wynegocjowaæ z bankiem, który u¶wiadamia sobie, ¿e mo¿e straciæ klienta na rzecz banku konkurencyjnego.
Celem tego artyku³u nie jest jednak drobiazgowa prezentacja warunków otrzymywania kredytu bankowego, a raczej próba nakre¶lenia problemu z wyborem – mieszkanie czy dom? Je¶li jednak ju¿ jeste¶ zainteresowany kredytem na zakup mieszkania lub budowê domu zapraszamy do zapoznania siê z ofert±, jak± maj± dla Ciebie banki – w jednym miejscu mo¿esz porównaæ ich wszystkie propozycje. Je¶li chcesz zasiêgn±æ wiêcej informacji zgodnych z Twoj± indywidualn± sytuacj± kredytow± wype³nij formularz danego banku (mo¿esz wype³nic formularz kilku banków), a przedstawiciel banku sam skontaktuje siê z Tob± aby porozmawiaæ o Twojej sytuacji, nawet nie musisz wychodziæ z domu. Kliknij KREDYTY MIESZKANIOWE lub zobacz propozycje banków na koñcu artyku³u.
Cofaj±c siê o kilka lat, wybór dom czy mieszkanie by³ prostszy w praktyce, gdy¿ rozbie¿no¶ci w cenach domów i mieszkañ by³y bardzo du¿e. Obecnie sytuacja jest nieco bardziej zbalansowana – w ci±gu ostatnich kilku lat ceny mieszkañ poszybowa³y w górê podwójnie czy nawet potrójnie, natomiast ceny domów wzros³y nieznacznie w stosunku do mieszkañ. Jeszcze kilka lat temu mieszkanie w bloku by³o znacz±co tañsze ni¿ dom, w zwi±zku z czym wiêkszo¶æ kredytobiorców kupowa³a mieszkanie. W ostatnich latach cena du¿ego mieszkania w centrum miasta jest porównywalna (a czêsto i wy¿sza) z cen± domu o przeciêtnym standardzie na obrze¿ach miasta. Oczywi¶cie poziom cen nieruchomo¶ci w ró¿nych miastach jest odmienny. Najwy¿sze ceny notowane s± w du¿ych aglomeracjach (Warszawa, Poznañ, Gdañsk, Kraków, Wroc³aw, Katowice, £ód?), podczas gdy w ma³ych miastach takie same domy i mieszkania mo¿na nabyæ w wielokrotnie taniej.
Jest wiele czynników, które nale¿y skrupulatnie rozwa¿yæ decyduj±c siê na mieszkanie lub dom. Wa¿niejsze z nich to cena, lokalizacja, komfort i indywidualno¶æ oraz koszty utrzymania i eksploatacji danej nieruchomo¶ci, O cenie jak ju¿ wspomnieli¶my decyduje g³ównie rynek i po³o¿enie geograficzne; rozwa¿my wiêc pokrótce kolejne trzy aspekty.
Lokalizacja domu wydaje siê na pozór korzystniejsza, ale … trzeba najpierw przemy¶leæ sprawy dojazdu do pracy lub szko³y cz³onków rodziny i zwi±zane z tym problemy, których mieszkañcy bloku nie do¶wiadczaj± tak bardzo. Typowe potencjalne utrudnienia to rzadkie po³±czenia autobusowe, zakorkowane ulice maj±ce odzwierciedlenie w czasie dojazdu do i z centrum miasta, od¶nie¿anie dróg zim±, awarie samochodu rodzinnego (je¶li rodzina ma 2-3 samochody to problem nie tak powa¿ny, ale co jak zepsuje siê jedyny samochód, którym ojciec odwozi dzieci do szko³y a ¿onê i siebie do pracy).
Czas na przyjemniejszy akcent lokalizacji domu. Maj±c w³asny dom, mamy zwykle wiêcej pomieszczeñ, a w konsekwencji wiêkszy komfort ¿ycia. Przy domu mamy te¿ zwykle kawa³ek dzia³ki lub ogródka – jest gdzie zaprosiæ znajomych i rodzinê na grilla, posiedzieæ na ³aweczce czy pole¿eæ na hamaku, mo¿na nasadziæ kwiaty i drzewa ozdobne, wybudowaæ plac zabaw dla dzieci, wykopaæ oczko wodne z rybkami. Krótko mówi±c mo¿na sobie pozwoliæ na komfort i swobodê, jakich mieszkaniec bloku nie do¶wiadczy. Nie mówi±c ju¿ o tym, ¿e sami wybieramy dom wg indywidualnych preferencji, podczas gdy w bloku mo¿emy co najwy¿ej wybraæ piêtro i ilo¶æ pokoi.
Drugim istotnym czynnikiem s± koszty utrzymania i eksploatacji mieszkania lub domu. Nie wdaj±c siê w bardziej szczegó³owe kalkulacje, bez wiêkszego namys³u stwierdziæ mo¿na, i¿ lokal mieszkalny w bloku ma z góry okre¶lone koszty eksploatacji, ró¿ni±ce siê ewentualnie zu¿yciem energii lub wody. W przypadku domu rzecz ma siê nieco inaczej. Musimy wybraæ opcjê ogrzewania pomieszczeñ i wody (gaz, ekogroszek, ogrzewanie pod³ogowe, ogrzewanie elektryczne, olejowe, wêgiel, drewno) i w pewnym stopniu jeste¶my zale¿ni od cen rynkowych danego surowca, gdy¿ w okresie grzewczym wydatki te s± bardzo odczuwalne, a zmiana systemu grzewczego, nawet je¶li jest mo¿liwa, to kosztuje przynajmniej kilka tysiêcy z³otych. Kolejn± kwesti± s± sprawy bie¿±cych remontów, modernizacji czy chocia¿ modyfikacji budynku lub ogrodu – ale to wszystko kosztuje.
Artyku³ ten nie ma charakteru analitycznego czy porównawczego, a wstêpnie na¶wietla tylko dylemat zwi±zany z kupnem mieszkania (domu) i budow± domu wg w³asnego projektu. Wskazuje on problemy, które trzeba przewidywaæ ju¿ na etapie decyzyjnym – ale to ju¿ do Pañstwa nale¿y.
Analityk rynku nieruchomo¶ci i kredytów hipotecznych
Ryszard Krupiñski
zakup nieruchomo¶ci projekty domów kupno mieszkania kupno domu kredyt na zakup mieszkania kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny budowa domu
Rynek nieruchomo¶ci w Lublinie ma siê coraz lepiej, a co wiêcej – ci±gle siê rozwija. Co roku przybywa coraz wiêcej mieszkañ, a zapotrzebowanie nie maleje! Ci±gle pojawiaj± siê nowe firmy deweloperskie, które oferuj± swoje us³ugi. Jak wybieraæ dobrego dewelopera? wiêcej...
Okna i przeszklenia s± elementami s³u¿±cymi przede wszystkim do wprowadzania do wnêtrza domu jak najwiêkszej ilo¶ci naturalnego ¶wiat³a podwy¿szaj±cego komfort ¿ycia. wiêcej...
Po zakupie dzia³ki budowlanej mo¿na przyst±piæ do planowania wszystkich prac, dziêki którym powstanie dom. Warto wiedzieæ wcze¶niej, jak krok po kroku wygl±da przygotowywanie dzia³ki pod budowê oraz o czym pamiêtaæ przy zlecaniu kolejnych prac. wiêcej...
Strop to niew±tpliwie jedna z najwa¿niejszych rzeczy, jak± powinni¶my wci±¿ pod uwagê w przypadku budowania domu. wiêcej...
Wygl±d domu mówi o tym jacy s± jego gospodarze, wyra¿a ich upodobania oraz styl. Trendy w architekturze wp³ywaj± korzystnie na estetykê osiedli, powoduj±c, ¿e s±siaduj±ce domy wygl±daj± podobnie. Pozostaje jednak mnóstwo indywidualnych kwestii, które sprawi±, i¿ dom bêdzie idealnie dopasowany do potrzeb mieszkañców. wiêcej...
Wydarzenia budowlane informacje ciekawe strony budowlane - to w katalogu budowlanym www.budowlane24h.pl. Firmy produkty oferty materiał budowlane dla każdego. Portal budowlany - www.budowlane24h.pl - domy nieruchomości strony sklepy hurtownie firmy budowlane. Oferty budowlane firm, usługodawców z branży budownictwo. Szukasz materiałów budowlanych na swoja budowę, remont sprawdź oferty. Promocje budowlane dają możliwość oszczędności tanich zakupów.