Wraz z nadejściem 2015 roku rozpoczął się w firmie MS więcej niż OKNA nowy rozdział technologiczny. Jest on w głównej mierze efektem kolejnych, znaczących inwestycji w Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych. Pomyślnie wprowadzone zmiany pozwalają zwiększyć możliwości technologiczne i jednocześnie zoptymalizować procesy produkcyjne w całej fabryce.
Trwające blisko rok prace, związane z automatyzacją procesu produkcyjnego i modernizacją parku maszynowego w oparciu o oprogramowanie i urządzenia światowych liderów w branży maszyn do obróbki szkła, zostały ukończone. W Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych działają już: w pełni zautomatyzowany magazyn firmy Lisec, nowy stół do rozkroju szkła float i termo firmy Lisec oraz stół do cięcia szkła laminowanego firmy Bottero, a także innowacyjna linia do zespalania szyb zespolonych firmy Lisec. Pomyślnie przeprowadzone inwestycje sprawiły, że firma MS więcej niż OKNA może tworzyć produkty spełniające absolutnie najwyższe standardy jakości. – Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie rozwiązań z najwyższej półki technologicznej. Przeprowadzone przez nas inwestycje pozwolą z pełną swobodą wytwarzać produkty spełniające nie tylko aktualne wymagania i normy, ale także te, które zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją
Aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie danych dla maszyn. To zadanie spełnia najnowszej generacji program GPS stworzony przez firmę Lisec. Wprowadzone do niego zamówienia od klientów są przetwarzane w zlecenia produkcyjne w taki sposób, aby ilość odpadu była jak najmniejsza (optymalizacja cięcia), a szyby opuszczały produkcję w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu na produkcji PVC potrzebna do włożenia do okna szyba jest zawsze pierwsza z wierzchu na stojaku. Generowane przez program listy produkcyjne oraz pliki danych na poszczególne maszyny pozwalają na wcześniejsze przygotowanie półproduktów (szkło, ramki, szprosy międzyszybowe), aby podczas zespalania każdy element był „pod ręką” właśnie wtedy, gdy jest potrzebny.
Magazyn z pełną automatyką
Znaczącym elementem całego procesu produkcji jest sprawna logistyka. Dlatego zaopatrzenie nowoczesnych stołów do cięcia szkła zostało w pełni zautomatyzowane. Magazyn wyposażono w specjalną suwnicę z podajnikiem firmy Lisec, która przy pomocy przyssawek sama zabiera taflę z odpowiednich stojaków. Następnie szkło dostarczane jest na hydrauliczny stół uchylny i w dalszej kolejności transportowane jest na właściwy stół do rozkroju. Warto nadmienić, że obecnie na terenie magazynu można składować ponad 20 rodzajów szkła.
Perfekcyjny rozkrój szkła float i termo
Zakup automatycznego stołu firmy Lisec pozwolił na cięcie, z iście chirurgiczną precyzją, szkła float (idealnie płaskiego) oraz szkła termo (z powłoką niskoemisyjną). Urządzenie zapewnia optymalny i precyzyjny rozkrój największych tafli w formacie „jumbo”, czyli szkła o wymiarach 6.000 x 3.210 mm. Automat wyposażony jest w głowicę tnącą, która zaopatrzona jest jeszcze w tarczę szlifierską. Zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania pozwala na bardzo szybkie, równoczesne cięcie i szlifowanie szkła z powłoką termiczną. W efekcie uzyskano dużo wyższą jakość i efektywność całego procesu rozkroju.
Rewelacyjna jakość rozkroju szkła laminowanego
Szkło antywłamaniowe i bezpieczne również zyskało nową jakość cięcia. Stało się to za sprawą kolejnej inwestycji firmy MS więcej niż OKNA – zakupu najnowszej generacji stołu do cięcia szkła laminowanego firmy Bottero. Urządzenie także obsługuje największe tafle szkła w formacie „jumbo” (wym. 6.000 x 3.210 mm). Nowoczesne technologie, w które wyposażony jest stół, pozwalają na w pełni automatyczne jednoczesne cięcie i szlifowanie powłoki termicznej, a także łamanie dwóch tafli szkła, podgrzewanie i przecinanie folii PVB znajdującej się pomiędzy taflami. W efekcie uzyskano gwarancję rewelacyjnej jakości rozkroju szkła laminowanego.
Innowacyjna linia produkcyjna
W Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych zamontowano także innowacyjną linię
firmy Lisec do zespalania szyb zespolonych. Najważniejszymi elementami nowoczesnego, automatycznego zespołu urządzeń produkcyjnych są: sześcioszczotkowa myjka rozpoznająca grubość szkła i rodzaj powłoki termicznej (dobiera odpowiedni program mycia i ustawienia szczotek), prasa zespalająca
wyposażona w system napełniania gazem (składa i napełnia argonem lub kryptonem wkłady jedno-, dwu-, a nawet trzykomorowe), tiokolarka, czyli robot służący do aplikowania materiału uszczelniającego dookoła szyb zespolonych (obsługujący nie tylko wkłady w kształcie prostokątów, ale także trójkątów, łuków i trapezów).
Automatyczne gięcie ramek
W każdej szybie zespolonej poszczególne tafle szkła są oddzielone ramkami, za których przygotowanie odpowiada stół do gięcia ramek międzyszybowych firmy Forel, gwarantujący precyzyjne gięcie m. in. ciepłych ramek CHROMATECH, zapewniających najwyższą szczelność szyb. Wymiary i kolejność ramek do gięcia przygotowywane są oczywiście w programie GPS i przekazywane online na maszynę.
– Przewidując i jednocześnie wyprzedzając zapotrzebowanie rynku, zainwestowaliśmy w rozwiązania, które zdecydowanie poszerzyły nasze możliwości technologiczne. Obecnie jesteśmy w stanie produkować nie tylko prostokątne szyby, ale też łukowe, trójkątne czy trapezowe, nie tylko jedno, ale też dwu a nawet trzykomorowe (czteroszybowe) o grubości pakietu do 60 mm i wymiarach 2.500 x 3.500 mm – zapewnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.
Przeprowadzone w przeciągu kilkunastu ostatnich miesięcy inwestycje usprawniły i zoptymalizowały wszystkie procesy technologiczne w Zakładzie Produkcji Szyb Zespolonych i pośrednio także w zakładach produkujących okna. Tym samym klienci MS więcej niż OKNA zyskali przyjazne, ekonomiczne i ekologiczne produkty, spełniające absolutnie najwyższe standardy jakości.