Spokojny sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niewątpliwie na jego jakość wpływa otoczenie w jakim przebywa nasza pociecha, o czym przekonuje Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej. Jak zatem zadbać o odpowiedni klimat do snu w pokoju dziecięcym? Rozwiązaniem mogą być elementy wyposażenia wnętrza, które stworzą przyjazny nastrój np. rolety zaciemniające VELUX z bohaterami bajek Disney’a.

Sen ważny dla dziecka
Spokojny sen jest niezwykle istotny dla dziecka w każdym wieku. Warto pamiętać, że 5-letnie dziecko spędza w łóżku ok. 11 godzin, a młodsze maluchy jeszcze więcej, bo nawet kilkanaście godzin na dobę. Co ważne, podczas snu dziecko nie tylko odpoczywa i regeneruje siły, ale przede wszystkim intensywnie się rozwija. W czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu, wzmacnia się system odpornościowy organizmu, rozwija się mózg i umacniają połączenia nerwowe oraz ślady pamięciowe. Wyspany maluch nie ma problemów z apetytem, jest radosny, ciekawy świata, łatwiej się koncentruje i szybciej się uczy. Jednak szybki rozwój dziecka w wielu sferach – motorycznej, poznawczej i emocjonalnej może powodować powstawanie problemów ze snem, takich jak lęk przed zasypianiem, koszmary senne czy wybudzanie się w nocy. Badania wykazują, że około 25% wszystkich dzieci cierpi na zaburzenia snu dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowy sen naszego dziecka poprzez zapewnienie właściwej higieny snu. Istotnym czynnikiem jest otoczenie, w którym dziecko śpi- powinno ono sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa i wyciszeniu malucha. 

Znaczenie otoczenia
Na właściwą higienę snu składa się wiele czynników, takich jak miejsce snu, stałe pory układania do snu i rytuały związane z zasypianiem, a także aktywność dziecka w ciągu dnia. Ponadto, jak zauważa Monika Marszał, psycholog z pracowni psychologicznej Bliżej „Sypialnia malucha powinna być zaciemniona i cicha, z odpowiednim poziomem temperatury i wilgotności. Wystrój wnętrza sprzyjający zasypianiu powinien być spokojny i przyjazny, ale też kolorowy i pobudzający wyobraźnię. Przedmioty i zabawki otaczające malucha powinny być przez niego znane i lubiane”.
We wspomaganiu dobrego snu dziecka pomocne może stać się wypracowanie kojącego wieczornego rytuału np. ciepła kąpiel, ulubiona piżamka, bajka i ukochana maskotka. Taki rytuał ułatwia zasypianie i pomaga radzić sobie dziecku podczas nocnego wybudzania poprzez przywołanie kojących chwil przez zaśnięciem.

Obecność ulubionych bohaterów pomaga utulić do snu
„Dzieci lubią mieć swoje własne „usypiacze”, czyli ulubione postacie kojarzące się im z bezpieczeństwem i radosną zabawą, które pomagają, gdy ma problemy z zaśnięciem lub obudzi się samo w środku nocy. Przywołanie, chociażby w pamięci, ulubionego bohatera z bajki wpływa na dziecko kojąco i często jest najlepszym sposobem na spokojne bezproblemowe zasypianie. Pobudza także wyobraźnię malucha, co sprzyja kreowaniu barwnego i inspirującego świata marzeń sennych” – komentuje Monika Marszał.
Przestrzeń, w której zamieszkają bajkowe postacie, będzie zatem atrakcyjna i inspirująca dla dziecka. Elementem takiego wnętrza na poddaszu mogą być np. bajkowe rolety zaciemniające z najnowszej kolekcji VELUX stworzone przy współpracy z firmą Disney. Kolekcja ta zawiera 12 wzorów, na których pojawiają się dziecięcy bohaterowie: Kubuś Puchatek, Bambi, Samoloty, Kopciuszek, Myszka Miki oraz Mini. Projektanci obu firm stworzyli grafiki, które nie tylko pobudzają twórcze myślenie, lecz także ucieleśniają pozytywne cechy, takie jak życzliwość, uprzejmość czy ciekawość świata. 

Zaproszenie bohaterów z bajek Disney’a do pokoju pociechy pozwoli na stworzenie magicznej przestrzeni. Poza tym, jak wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska „Nowa kolekcja rolet daje również duże możliwości kreacji wystroju wnętrza pokoju naszego dziecka – obejmuje wzory o żywych lub stonowanych, pastelowych kolorach, a system Pick&Click® pozwala na samodzielną i szybką instalację, bez pomocy specjalisty”.

Dodatkowym atutem nowych przesłon do okien dachowych jest wysokiej jakości tkanina, z której są wykonane, posiadającą aluminiową powłokę. Zapewniają one kontrolę nad ilością światła dziennego wpadającego do pokoju i umożliwiają całkowite zaciemnienie nawet przy pełnym słońcu, dzięki czemu ułatwi popołudniową drzemkę młodszych dzieciom. Są przy tym w pełni bezpieczna dla zdrowia, do produkcji użyto komponentów nie zawierających szkodliwych substancji i produktów chemicznych, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®.

Informacje o Grupie VELUX 
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com. 

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce
Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3100 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii Grupy VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji są bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *