Dobór odpowiedniego pokrycia dachu zależy od wielu czynników. Zwracamy uwagę przede wszystkim na estetykę, cenę, wagę, dostępność oraz łatwość zamontowania. Przede wszystkim jednak musimy zadbać, by pokrycie dachowe było dostosowane zarówno do wymiarów powierzchni, jak i kąta nachylenia.
Na jaki dach blacha?
Blachodachówka czy blacha płaska mają dość szerokie zastosowanie. Minimalny kąt nachylenia dachu dla blachodachówki to 9º, chociaż jej montaż jest możliwy również na bardziej płaskich konstrukcjach. Trzeba wtedy jedynie pamiętać, by arkusze były przymocowane do usztywnionego podłoża, np. zrobionego z płyt wiórowych. Mimo to do dachów o mniejszym kącie nachylenia chętniej wybierana jest blacha płaska lub blacha trapezowa. Blachy dachowe można stosować do powierzchnia o dużym spadku, nawet 90º. Jeśli powierzchnia jest dość skomplikowana i wiele na niej złamań, lepiej zrezygnować z blachy trapezowej, która zdecydowanie lepiej sprawdzi się na prostej, rozległej połaci.
Pokrycia bitumiczne – jaki kąt nachylenia?
Wśród dachowych pokryć bitumicznych możemy wymienić papę i gonty. Papa jest wykorzystywana do dachów pochylonych już o zaledwie 3º, choć trzeba pamiętać, że zazwyczaj pełni funkcję pierwszej warstwy, na którą dopiero nakładane jest właściwe pokrycie. Jeśli decydujemy się na gonty bitumiczne, kąt nachylenia dachu powinien wynosić przynajmniej 12º.
Jakie pokrycie dla bardzo pochyłych dachów?
Tradycyjna dachówka ceramiczna nadaje się doskonale do dachów, których kąt nachylenia przekracza 20º. Oczywiście można ją też zamontować do bardziej pochyłych powierzchni, jednak pamiętajmy, że to jedno z cięższych pokryć dachowych. Co za tym idzie, prace wykończeniowe mogą być nieco uciążliwe. Dlatego w chwili, gdy kąt przekracza 35º, lepiej zastanowić się nad dachówką cementową, która jest lżejsza, a sprawdza się nawet wtedy, gdy spadek wynosi aż 60º.
Dość rzadko stosowanym materiałem, szczególnie na domkach jednorodzinnych, jest strzecha. Niegdyś przygotowywano ją ze słomy, obecnie do jej produkcji wykorzystuje się bardziej wytrzymałą trzcinę. Sprawdza się do dachów stromych, gdzie kąt nachylenia przekracza nawet 40º.
Zalety blachodachówki
Blachodachówka to coraz częściej wybierane pokrycie dachowe. Na jej popularność wpływa przede wszystkim niska cena oraz wysoka wytrzymałość. Ponadto blacha dachowa wyglądem nie różni się niczym od klasycznej dachówki ceramicznej. Można wybierać sposórd wielu odcieni, dzięki czemu blachodachówkę łatwo dobrać do koloru elewacji i sprawić, że dom będzie prezentował się pięknie.